افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 24 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

پاکستان با تنش افزایی به اهدافش نخواهد رسید!

پاکستان

بگفته یک آگاه سیاسی پاکستان بداند با ادامه دادن تنش ها با افغانستان هیچگاه به خواسته اش نمی رسد!

حکومت به جامعه جهانی شکایت کند، روابط میان افغانستان و پاکستان هیچگاه آنقدر حسنه نبوده که به خاطر بدتر شدنش نگران شویم.

احمد شاه مددی، آگاه سیاسی گفت: کنترل افراطیت از دست پاکستان خارج شده و حتی اگر خودش هم بخواهد با افراطیت مقابله کند، توانایی اش را ندارد. در طول سالیان گذشته کشورهای همسایه و جامعه جهانی از پاکستان خواستند که با افراطیت درون خود مبارزه کند که علی رقم شعارهای داده شده این مهم عملی نشد. عدم رسیدگی به این مسایل موجب شد که امروز بیش از 80 درصد افراطیتی که در کل جهان وجود دارد از پاکستان نشات بگیرد.

مددی، درخصوص هدف پاکستان از حمله به خودش روشن کرد: با تغییر ریاست جمهوری آمریکا و صراحت در مخالفت با هراس افگنی به نظر می رسد که پاکستان با بزرگنمایی و برخوردهای اینچنینی به دنبال این است که موضوع را جهانی کند و اذهان عمومی را به این سوق دهد که پاکستان خود قربانی تروریزم است و گویا از خارج از خاکش تهدید می شود. درحالیکه سابقه حضور نیروهای افراطی و تثبیت این موضوع که بیشترین پایگاه های هراس افگنی در خاک این کشور است روشن می کند که پاکستان در این موضوع ذی حق نبوده و به نحوی خود زنی می کند.

 

مددی، در خصوص راه حل اختلافات میان افغانستان و پاکستان افزود: این اتفاقات صد در صد بخاطر معضل دیورند انجام می شود اما چنانچه معضل دیورند و صدها امتیاز دیگر هم به این کشور داده شود از مشکلات رها نمی شویم. راه نجات برای افغانستان این است که کنترل ها شدید تر و بیشتر شود و بازارهای غیر رسمی مالی نظیر صرافی ها محدود شوند و امورات بانکی از طریق بانک ها صورت گیرد. کشورهای کمک کننده به افراطیت شناسایی شوند و منابع مالی و تمویل این گروه ها قطع شود و علاوه بر اینها در خصوص آگاهی عمومی از جهان بینی اسلامی که منجر به افراطیت می شود، بازبینی صورت گیرد.

 

این آگاه سیاسی افزود: با این حوادث مشکلات میان دو کشور روز به روز بیشتر می شود و پاکستان بداند با ادامه دادن تنش ها با افغانستان هیچگاه به خواسته اش نمی رسد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار