افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 2 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان باید در لیست سیاه شورای امنیت سازمان ملل قرار بگیرد

آقای دوستم شب گذشته پس از برگشت از ولایات فاریاب و سرپل به کابل در جمع از افرادیکه به پذیرایی اش جمع شده بودند گفت، با در نظرداشت حمایت پاکستان از گروه های تروریستی و سازمان دهی حمله یازدهم سپتمر 2001 بر امریکا، شورای امنیت سازمان ملل باید این کشور را در لیست سیاه قرار دهد:

 

” چرا این پاکستان را به لیست سیاه ناقض حقوق بشر درج نمی کنند و بالایش فشار نمی آورند؟ خواهش ما از شورای امنیت سازمان ملل اینست که بالای پاکستان فشار بیاورد و دست اش را از حمایت تروریستان بگیرد. ”

 

پس از آنکه در ماه گذشته ناامنی در ولایت فاریاب افزایش یافت، شورای امنیت ملی افغانستان از جنرال دوستم تقاضا کرد تا برای پاکسازی این ولایت از وجود مخالفین مسلح، رهبری جنگ را به دست گیرد.

 

جنرال دوستم با افرادش و نیروهای افغان علاوه بر پاکسازی فاریاب، مناطق ناامن ولایت سرپل را نیز به کنترول دولت درآورد و شب گذشته دوباره به کابل برگشت.

 

به باور آقای دوستم، اگر وی رهبری جنگ را به دست نمی گرفت، ولایت فاریاب به دست طالبان سقوط می کرد و ولایات قندز، بدخشان و بلخ هم زیر تهدید جدی امنیتی قرار می گرفت.

 

معاون اول ریاست جمهوری می گوید که در جریان عملیات افراد بلند پایه استخبارات پاکستان، داعش، چچینی و ازبکستانی را از پا در آورده اند.

 

اما جنرال دوستم می گوید، برایش ثابت گردیده که دشمن اصلی مردم افغانستان، اداره استخبارات پاکستان است:

 

” ما با داعش، پاکستانی ها و با آی آس آی می جنگیم، این گپ را هوایی نمی گویم، از چندین سال به اینسو آنها وطن داران و بزرگان ما را به شهادت می رسانند، دشمن همه ما همین پاکستان و آی آس آی است. ”

 

آقای دوستم همچنان گفت که قرار است عصر روز گذشته گزارش عملیات ها در ولایات فاریاب و سرپل را به شورای امنیت ملی افغانستان ارایه کند و در صورت که رییس جمهور به وی اجازه دهد، آماده است تا به هدف سرکوب مخالفین مسلح به سایر ولایات افغانستان برود.

 

آقای دوستم به این باور است که مخالفین مسلح بخصوص گروه داعش نه تنها که افغانستان را با مشکل مواجه ساخته، بلکه کشورهای آسیای میانه بخصوص روسیه را نیز تهدید می کند.

 

وی از روسیه خواست تا خاموشی اش را بشکند و نیروهای افغان را در کار مبارزه با این پدیده، با فراهم اوری تجهیزات نظامی کمک کند.

 

در این حال حاجی سید داود یکی از کارشناسان سیاسی افغان می گوید، تا زمانیکه رهبران حکومت افغانستان در باره جنگ و صلح موضع واحد اختیار نکنند، پاکستان به مداخله و نا امن سازی این کشور ادامه خواهد داد و تلاش های معاون اول و یا هر مقام دیگری حکومت برای مهار سازی تروریستان نتیجه مطلوبی در قبال نخواهد داشت:

 

” در دولت افغانستان نظر واحد در باره جنگ و صلح وجود ندارد، پاکستان آن وقت به جنگ نقطه پایان خواهد گذاشت که اینجا در افغانستان یک دولت مقتدر به میان آید. ”

 

در حال حاضر روابط کابل و اسلام آباید به دلیل دخیل دانسته شدن افسران نظامی استخبارات پاکستان در ناامنی سازی افغانستان، به سردی گرایده است.

 

حکومت افغانستان گفته، تا زمانیکه پاکستان دشمن افغانستان را دشمن خود نخواند و با تروریستان به گونه جدی مبارزه نکند، از این کشور هیچ گونه توقعی برای ختم جنگ و یا میانجیگری برای مصالحه با مخالفین مسلح ندارد.

 

تا حالا پاکستان در باره اظهارات تازه جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان چیزی نگفته، اما در گذشته مقامات این کشور هر گونه حمایت از تروریستان را رد کرده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار