افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 28 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان باید در تعدیل توافقنامه همکاری کند

هم اکنون تفاهمنامه با پاکستان نظرات مخالف و موافق خود را دارد. برخی ها بر این عقیده اند که به هیچ وجه نمی شود به پاکستان اعتماد کرده و چنین تفاهمنامه هایی را با آن کشور امضا و اجرا کرد. چرا که این کشور امتحان خود را در طی سی سال پس داده است. در این میان افرادی هم با این تفاهمنامه مواق بوده و عقیده دارند که باید فرصتی به پاکستان داده شود و این می تواند راهی برای افغانستان به سوی ثبات باز کند.

 

اکبر اوریا آگاه مسایل سیاسی در برنامه «راه حل» گفت: ضروت جامعه ما دسترسی به صلحی عادلانه، با ثبات و پایدار است. درست است که طی هشت ماه گذشته تلاشهای زیادی صورت گرفته است که صلح را ابتدا در منطقه تقویت کنند، چرا که ناامنی در افغانستان از کشورهای منطقه بخصوص پاکستان نشات گرفته است اما باید به طوری اصولی و درست بر روی آن کار شود.

 

وی در خصوص دلیل پیشنهاد این تفاهمنامه از سوی پاکستان عنوان کرد: پاکستان کشوری است که سی سال به کشور ما تروریست فرستاده، آنها را پرورش داده، تجهیز، تمویل و حمایت کرده است. حالا پاکستان ادعا می کند که با امضای این تفاهمنامه با افغانستان می خواهد مبارزه مشترک با تروریست ها و طالبان کند. پاکستان حالا خود درگیر این تروریست ها و افراط گراها است. اگر پاکستان صادقانه به مبارزه با آنها نپردازد کشورهای منطقه هم دیگر حمایتی از این کشور نمی کنند تا از مشکلی که هم اکنون دامنگیر خودش شده است بیرون آید.

 

اوریا پاکستان را ناچار به همکاری در زمینه مبارزه با تروریست می داند و در این خصوص می گوید: پاکستان از لحاظ انرژی به افغانستان وابسته است. شصت درصد آب پاکستان از افغانستان تامین می شود. تقریبا یک سوم زمینهای حاصلخیز پاکستان از آبهای افغانستان سیراب می شود. بنابراین پاکستان باید فلسفه وجودی خود را تعویض کند، مناسبات بین المللی خود را تغییر دهد. پیش از همه باید بحرانی را که در افغانستان خلق کرده است، از بین ببرد. این ضرورت احساس می شود که پاکستان باید با افغانستان همکاری کند و تروریست را از بین ببرد اما باید به صورت تکنیکی پیش برود. با خوش بینی و با شک، چرا که پاکستان تا به حال نتوانسته است، خود را نشان داده و به وعده های خود عمل کند.

 

این آگاه سیاسی لزومی نمی داند که ما با پاکستان تا ابد دشمن باشیم اما معتقد است برای دوستی و روابط نزدیک هم باید تضمینی وجود داشته باشد وی می افزاید: افغانستان در عرصه مناسبات بین المللی دوستان دایمی یا دشمنان دایمی ندارد بلکه منافع دایمی دارد. در روابط بین المللی دوست دایمی و دشمن دایمی وجود ندارد اما حرف بر سر این است که آیا ما با پاکستان به آن مرحله رسیده ایم که تضمینی برای چنین همکاری با این تفاهمنامه باشد؟ اگر به چنین مرحله ای رسیده ایم چرا حکومت که چنین تفاهمنامه هایی را امضا می کند آن را با مردم شریک نمی سازد؟ چرا پارلمان را در جریان نمی گذارد؟

 

اوریا ادامه داد: با امضای این تفاهمنامه ما باید حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، استقلال و منافع دایمی خود را تضمین یافته ببینیم. این را هم مقامات مسوول افغانستان باید کارشناسانه موشکافی کنند و منافع را تضمین کنند. منافع ملی مخصوصاً در پروسه صلح به ما کمک می کند و روابط منطقه ای ما را گسترش و توسعه می دهد.

 

وی خواستار تعدیل و تصحیح در تفاهمنامه شده و افزود: ما باید منافع دایمی خود را مطرح کنیم. به جای اینکه افراد را به خاطر امضای تفاهمنامه متهم به خیانت کنیم . باید بررسی کنیم و بگوییم که این بندها و این کارها ضد منافع ملی ما است. لطفا این بندها را تصحیح کنید. اگر پاکستان تا این سطح آماده است که با ما روابط دوستانه، صمیمانه و کار مشترک را آغاز کند پس در تعدیل، تغییرات و اتمام آن هم آماده همکاری می باشد.

 

اوریا در پایان گفت: باور من این است که پاکستان همسایه ای است که ما خاطرات منفی زیادی با آن داریم اما ما این همسایه را انتخاب نکرده ایم. بلکه همسایه ای طبیعی است. ما ضرورت به داشتن روابطی عادی و نرمال و مطمین با این کشور داریم. پس هر زمینه ای که مساعد می شود تا ما بتوانیم راه را برای مذاکرات و همکاری ها در جهت سرکوب تروریزم و رشد اقتصادی و رهایی از عقب ماندگی باز کنیم به نفع کشور می باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار