افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان باید بر وعده هایش عمل کند

بار دیگر لحظه شماری برای انجام گفتگوهای صلح با طالبان، اما با این همه ظاهراَ ریاست جمهوری به وعده های تازه پاکستان بر آغاز گفتگو های صلح با طالبان تا دو هفته دیگر باز هم به دید شک می نگرد.

 

ظفرهاشمی معاون سخنگوی رئیس جمهور می گوید که پاکستان پیش از این نیز وعده های از کشاندن طالبان به میز گفتگوهای صلح به افغانستان داده، اما اکنون کابل تنها زمانی به این وعده ها خوشبین خواهد بود که پاکستان آن را در عمل ثابت سازد.

 

آقای هاشمی می گوید: جنگ افغانستان جنگ تحمیل شده بوده و ابعاد منطقه یی دارد و حکومت همواره بیشتر از هر چیز دیگر انتظار عمل بر وعده های پاکستان داشته است:

 

“حکومت افغانستان همواره به آمدن صلح در افغانستان تاکید کرده و خواهان همکاری کشورهای همسایه شده است زیرا که جنگ افغانستان جنگ تحمیل شده بوده و ابعاد منطقه یی داشته است.

 

به همین علت است که ما بیشتر از هر چیز دیگر انتظار عملکرد کشورهای همسایه هستیم چرا که صحبت در گذشته هم صورت گرفته و در آینده نیز در این باره صحبت خواهد شد، اما آنچه مهم است،عمل است وعده هایی که داده میشود جنبه عملی به خود بگیرد.”

 

حکومت افغانستان در حالی بر عملکرد پاکستان به وعده هایش تاکید می ورزد که همواره صداقت این کشور در کار کشاندن طالبان به میز گفتگو های صلح زیر پرسش بوده است.

 

یک روز پیش سرتاج عزیز مشاور امنیتی و امور بین المللی پاکستان از آغاز گفتگو های صلح میان افغانستان و طالبان تا دو هفته دیگر خبر داده و اعزاز احمد چوهدری وزیر خارجه این کشور این مساله را تائید کرده است.

 

با این همه محمد اسماعیل قاسمیار مشاور روابط بین الملل شورای عالی صلح افغانستان می گوید که حکومت افغانستان از این برنامه پاکستان آگاه نیست و حتا نمی داند که اجندای این برنامه را اسلام آباد چگونه ترتیب کرده و کدام کشور میزبان گفتگوها خواهد بود.

 

آقای قاسمیار تاکید می کند که گفتگوهای صلح در کشور های که این روند را به خطر اندازند پذیرفتنی نیست و پاکستان باید اجندای این گفتگوها را با حکومت افغانستان شریک سازد:

 

“امیدوار هستیم که به زودی در جریان جزئیات، محل گفتگوها، زمان و اجندای آن قرار گیریم تا بتوانیم اظهار نظر کنیم.

 

ما بهتر می دانستیم که این گفتگوها در افغانستان صورت گیرد اما می شود در کشور ثالث نیز صورت گیرد کشورهای را نمی پذیریم این گفتگوها انجام شود که صلح افغانستان را در خطر اندازند.”

 

پیش از این اشتراک مقام های افغان در نشست رو در روی با نماینده گان طالبان در شهر اسلو ناروی خوشبینی های را بر انجام گفتگو های صلح به همراه شد، اما طالبان گفتند که در این نشست گفتگو درباره صلح نشده است.

 

از سوی دیگر پاکستان گفته که گفتگو های نماینده گان افغان و طالبان در باره صلح در چین با میانجیگری این کشور انجام شده، ادعای که طالبان آن را رد می کند.

 

با این همه انتظار کارشناسان می گویند: این کشور بازی دیگری را آغاز کرده است نه اینکه صداقتی در کار باشد.

 

این کارشناسان سیاست خارجی افغانستان را نیز با ضعف های همراه می دانند و آن را انتقاد می کنند.

 

ودیر صافی یکی از این کارشناسان:

 

“وقتی که گفتگوها یک جانبه اعلام می شود یک ضعف حکومت است و یک فریب پاکستان چرا که هر بار واقعاتی که در افغانستان رخ می دهد و ریاست امنیت افغانستان آن را افشاء می کند که کار پاکستان است ،این کشور یک فریب تازه را پیش می کند که افغانستان را مصروف بسازد.”

 

کارشناسان سیاسی افغان، سیاست پاکستان را در برابر افغانستان سیاست گرگ و بره می دانند.

 

به گفته این کارشناسان، هر باری که از حمله های بزرگ و برنامه ریزی شده پاکستان در افغانستان پرده برداشته می شود، این کشور با حیله و نیرنگ کابل را مصروف چنین وعده های فریب دهنده می سازد.

 

اما حکومت افغانستان نمی تواند در برابر این کشور از یک سیاست خارجی جدی کارگیرد.

 

کارشناسان می گویند: اگر این بار باز هم وعده های پاکستان میان تهی باشد، باید کابل در برابر این کشور اقدام جدی کند و به سیاست های این کشور پاسخ جدی دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار