افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 9 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

پاکستان باید ازحمایت طالبان دست بکشد!

%d8%b2%d8%a7%d8%ae%d9%84%db%8c%d9%84%d9%88%d9%84

 

سفیر افغانستان در اسلام آباد می‎گوید، در این اواخر برای گفتگوهای صلح فرصت‎های خوبی فراهم گردیده‎است.

 

حضرت عمر زاخیلوال گفت، اکثریت طالبان اکنون درک کرده‎اند که جنگ جاری در افغانستان به گفته وی افغان کشی بوده در عقب آن دست‎های بی گانه‎ها نهفته‎است.

 

سفیر افغانستان در پاکستان گفت، حکومت و طالبان افغان باید از فرصت‎های فراهم شده استفاده خوب کنند و به گفته وی بهترین راه، گفتگوی مستقیم می‎باشد.

 

زاخیلوال در ادامه افزود:

 

“رابطه‎های مستقیم آسانترین راه درک متقابل و همچنان یک سیر تاثیرگذار در مورد صلح است. فرصت‎های خیلی خوبی موجود اند. اکثریت طالبان چه در سطح بلند و چه در سطح پایین به این نظراند که جنگ در افغانستان جنگ افغان کشی است. طبعاً دستان بیرونی وجود دارد که این جنگ را تشویق و تمویل می‎کند، این درک یک فرصتی برای طالبان و برای ما است. ”

 

آقای زاخیلوال همچنان گفت، توافق صلح با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار ثابت کرد که گفتگوی مستقیم، تصویر واقعی پروسه آشتی و صلح را نشان می‎دهد و طالبان هم می‎توانند، این راه را دنبال کنند.

 

تمایل طالبان به گفتگوهای صلح زمانی مطرح می‎شود که چند روز قبل تعدادی از کارشناسان سیاسی افغان و خبرنگاران با رهبری طالبان در قطر، ملاقات کردند و موقف آن‎ها را در قبال صلح در کشور، امیدوار کننده خواندند.

 

نماینده خاص حکومت افغانستان برای پاکستان در باره نقش اسلام آباد در پروسه صلح افغانستان گفت، کابل از حکومت پاکستان در این زمینه چیزی نمی‎خواهد.

 

زاخیلوال گفت، پاکستان تنها رهبری طالبان را از پاکستان اخراج کند و از حمایت آن‎ها دست بکشد.

 

وی افزود:

 

“ما از این‎ها چیزی نمی‎خواهیم. آنچه که حکومت افغانستان از پاکستان می‎خواهد این است که به حضور رهبری طالبان در این کشور پایان دهد و بگوید که بروید به طرف کشور تان. همچنان از حمایت شان دست بکشد. حکومت در این اواخر در مورد صلح از پاکستان چیزی نخواسته‎است. ”

 

قبل ازاین نفیس ذکریا سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان دریک نشست خبری اظهارات اخیر رئیس جمهور اشرف غنی را قابل تاسف خوانده گفت:

 

“پاکستان تلاش‎های زیادی به خرچ داده تا اجازه ندهد که تروریستان و گروه‎های مخالف از قلمرو این کشور استفاده کنند.”

 

رئیس جمهور غنی روز چهارشنبه در یک اجلاسی با جوانان یک بار دیگر از پاکستان خواست که افغانستان را به حال خودش بگذارد.

 

او گفت، کشورش صلح را از کسی گدایی نمی‎کند، بلکه خواهان روابط متقابل با کشورها می‎باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار