افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 14 فوریه , 2018 لینک کوتاه خبر :

پاکستان انتقال داعش به افغانستان را افزایش می دهد!

پاکستان داعش افغانستان

به گزارش خبرگزاری افغان تلکس به نقل از جنرال متقاعد افغان، سازمان آی.اس.آی پاکستان در حال انتقال داعش به شمال افغانستان است و با آغاز سال جدید شمار تروریست‌های داعشی در کشور افزایش خواهد یافت.

در حالی که مقامات افغان اظهار می‌کنند داعش در کشور در حال عقب‌نشینی است، جنرال متقاعد افغان از افزایش انتقال تروریست‌های داعش از شمال غرب پاکستان به افغانستان خبر داد.

محمد راجستانی جنرال متقاعد افغان در گفت‌وگو با اسپوتنیک تاکید کرد: داعش از جنگجویان خارجی تشکیل شده که در کشور فعالیت دارند و پس از شکست داعش در عراق و سوریه و در 6 ماه اخیر شمار این تروریست‌ها در افغانستان افزایش یافته است.

به گفته این تحلیلگر مسایل نظامی، پایگاه داعش در چهار ولایت در شمال و شمال شرق افغانستان یعنی فاریاب ، جوزجان ، سرپل و بدخشان وجود دارد.

وی درباره ملیت این تروریست‌ها نیز گفت: بیشتر تروریست‌های داعش از کشورهای آسیای مرکزی هستند و در 6 ماه اخیر به نماینده گان دیگر کشورها ملحق شدند.

راجستانی افزود به نظر می‌رسد برخی از این تروریست‌ها عرب‌هایی با تابعیت فرانسه و یا انگلیس باشند.

این جنرال افغان اظهار داشت تروریست‌ها از دو مسیر وارد بدخشان می‌شوند؛ از طریق چیترال (شهری در شمال غرب پاکستان) به وُلسوالی وردوج افغانستان و دیگری از طریق چیترال به ولایت نورستان است.

وی افزود پاکستان نقش پل را برای انتقال این تروریست‌ها به افغانستان ایفا می‌کند و محل اصلی اعزام داعشی‌ها به کشور را نیز چیترال، وزیرستان و پشاور دانست.

راجستانی همچنین درباره رسیدن این تروریست‌ها به دیگر مناطق افغانستان نیز هشدار داد.

جنرال متقاعد افغان اظهار داشت وُلسوالی دواب ولایت نورستان نزدیکترین همسایه ولایت پنجشیر است و اخیرا 13 خانواده داعشی از عراق به این منطقه آمدند و بقیه آن‌ها نیز احتمالا اهل کشورهای آسیای مرکزی باشند.

به گفته این کارشناس مسایل نظامی در سال روان حدود 100 تا 120 داعشی در قالب 15 تا 16 خانواده به وردوج آمدند.

جنرال راجستانی اظهار داشت سازمان آی.اس.آی پاکستان در حال انتقال این جنگجویان به شمال افغانستان است و با آغاز سال جدید شمار تروریست‌های داعشی در کشور افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد هدف اصلی داعش عبور از رودخانه آمو و بی‌ثباتی در کشورهای همسایه افغانستان است.

این در حالی است که جنرال محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع اعلام کرد که حدود سه هزار تروریست داعشی در افغانستان حضور دارند که بیشتر آن‌ها در ولایت ننگرهار حضور دارند.

از سوی دیگر نیز ضمیر کابلوف نماینده خاص پوتین در افغانستان نیز چندی پیش اظهار کرده بود که حدود هفت هزار تروریست داعشی در افغانستان حضور دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار