افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 3 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

پاکستان؛ درپشت پردۀ جنایت کابل

خلیلزاد

بگفته برخی مقامات، انفجار کابل بدون آگاهی و اجازه اسلام‌آباد ممکن نبوده است!

زلمی خلیلزاد، دیپلومات ارشد سابق و مشاور کنونی ارگ سفید درباره حمله کابل به صدای‌امریکا گفت: به ساده گی می‌توان ثابت کرد که در برخی از موارد سازمان‌های جاسوسی پاکستان از شبکه حقانی من‌حیث گروه نیابتی در جنگ افغانستان، استفاده کرده است.

وی تاکید کرد: اگر دولت افغانستان مدارک کافی برای دخالت سازمان استخبارات اردوی پاکستان (آی.اس.آی) در حمله مرگبار کابل ارایه کند باید بحث‌های جدی برای قرار دادن پاکستان در لست کشورهای حامی تروریزم روی دست گرفته شود.

خلیلزاد تصریح کرد: فشارهای دیپلوماتیک، اقتصادی و سیاسی در 16 سال گذشته بر پاکستان برای قطع رابطه با تروریزم نتیجه مطلوبی را نداشته است، در نتیجه حکومت افغانستان، جامعه جهانی و خاصتاً امریکا باید برای اقدامات جدی تلاش کنند.

دیپلومات امریکایی افزود: فعالیت‌های مختلف تاکنون درباره پاکستان نتیجه‌ای نداشته است بنابراین ادامه آن نیز معقول نیست و باید سیاست هوشمندانه برای یک تغییر کلان اتخاذ کرد.

وی هشدار داد: اگر حکومت افغانستان و جامعه جهانی با این حمله وحشیانه رفتار مشابهی مانند سایر حملات داشته باشند، این کار اشتباهی است و فرصت مواخذه پاکستان در برابر اعمالی که انجام داده از دست خواهد رفت.

مشاور ارگ سفید درباره پیامدهای اقدامات شدید علیه اسلام‌آباد نیز گفت: وضعیت جاری و حملات گروه‌های تروریستی در افغانستان غیرقابل تحمل است اما قرار دادن پاکستان در لست تروریزم و اقدامات نظامی در خاک این کشور نیز کمتر از آن چه خواهد شد که اکنون بر افغانستان تحمیل شده است.

وی با اشاره به کنفرانس روند کابل نیز اظهار داشت: این روند مفید واقع خواهد شد به شرط آنکه افغانستان و کشورهای اشتراک کننده از پاکستان حسابرسی کنند در غیر اینصورت برگزاری چنین کنفرانسی ضایع کردن وقت است.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار