افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 21 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان، افغانستان را به داعش فروخت

این روزها اخبار و گزارش های مربوط به حضور داعش در افغانستان در تعداد زیادی از رسانه های پاکستان دیده می شود که عمده ی آنها به این موضوع اشاره دارند که گروه تروریستی داعش توانسته بخش های مهمی از افغانستان را به تصرف خود درآورد.

 

روزنامه امت پاکستان در این باره نوشته است که بدنبال فرار نیروهای نظامی افغانستان، داعش توانسته در عملیاتی و در پی درگیری خونین با طالبان، پنج بخش از جمله دیغ بالا، نازیان، اچین، اسپین غر و باتیکوت را به تصرف خود در آورد.

 

این روزنامه می افزاید: نیروهای خارجی و آمریکا در ننگرهار که بر اساس یک سری توافق های مالی با طالبان، از مصونیت برخوردار بودند، اکنون بخاطر تصرف شدن مسیر عبور کامیون های تدارکاتی ناتو از سوی داعش، ممکن است مورد حملات احتمالی داعش قرار گیرند و این گروه تروریستی طی هفته های آینده نیروهای آمریکایی را از ننگر هار نیز اخراج خواهد کرد.

 

به گزارش روزنامه امت، برخی منابع اعلام کرده اند که برخی اعراب سلفی و برخی اعضای القاعده مقیم افغانستان، به داعش پیوسته اند و پرچم داعش در بخش های یاد شده به اهتزاز در آمده است.

 

این ادعاها در حالی است که طی چند ماه اخیر ارتش ملی پاکستان عملیات گسترده ای را برای نابودی شبه نظامیان در نقاط مرزی شمال غرب این کشور آغاز کرده و گفته می شود توانسته است گروهک شبه نظامی را تضعیف کند.

 

شکی در این نیست که اگر روزی تروریست های داعش بتوانند حضور خود در افغانستان و پاکستان را گسترش دهند، آنگاه یک امارت اسلامی مجهز به سلاح اتمی شکل خواهد گرفت که همه را یا به مبارزه می طلبد یا در فکر حضور تثبیت شده در هر دو کشور خواهد افتاد. از آنجایی که داعش از طریق فروش نفت در بازار سیاه، اخاذی و غارت توانسته است ده ها میلیون دالر در یک ماه درآمد کسب کند، امکان جذب نیرو بیشتر از پیش برایش مهیا شده است.

 

قطعا این درآمد سرشار به خوبی می تواند گروه های کوچک تروریستی فعال در پاکستان را که جیب های شان خالی شده است را تحریک به پیوستن به داعش کند اما گروه داعش برای اعمال نفوذ در منطقه باید بتواند به مرور زمان دولت پاکستان را تضعیف کند و این کار ساده ای نیست چون برخلاف عراق و سوریه دولت پاکستان استوار به نظر می رسد و از حمایت ارتش قوی پاکستان برخوردار است که البته وابستگی اش به کاخ سفید نیز مهمترین گزینه در این باره است.

 

اما در مقابل افغانستان در مقابل نفوذ داعش بسیار شکننده به نظر می رسد چرا که برخی از ولایات همچون کنر و نورستان که ولایات کوهستانی همرز با پاکستان می باشند، سال ها است که پناهگاه امنی برای تروریست ها که هم اکنون از درون آن جنگجویان وفادار به داعش جوانه زده است، می باشد.

 

چندین منبع اعلام کرده اند که در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان هم اکنون کمپی تاسیس شده که جنگجویان وابسته به داعش را آموزش می دهد. علاوه بر این کمپ، خطر جذب جوانان افغانستانی و پاکستانی بیشتر از سوی داعش از طریق تبلیغات در شبکه های اجتماعی فیس بوک و توییتر وجود دارد.

 

به هر حال پاکستانی ها طی سال ها نوکری به آمریکا، آموخته اند که چگونه در برابر تهدید های شبه نظامیانی چون گروه داعش مقابله کنند ولی مشکل اینجا است که مردم مظلوم افغانستان مثل همیشه قربانی سیاست های شوم غرب و مزدوران افراطی و تکفیری وابسته به آمریکا و انگلیس می باشند و متاسفانه رهبر و بزرگی هم ندارند که شر این اشرار را از کشور کم کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار