افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 22 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاكستان در تلاش سرمایه گذاری در زون شمال افغانستان است

مسوولان سفارت اسلام آباد در كابل از آغاز روند جدید روابط تجارتی میان افغانستان و پاكستان خبر میدهند.

 

خورشید مروت اتشه بخش تجارتی سفارت پاكستان در كابل طی یك سفری رسمی به مزارشریف گفته است كه پاكستان در تلاش سرمایه گذاری در زون شمال افغانستان است.

 

آقای مروت در جریان یك نشست خبری در اتاق های تجارت زون شمال گفت كه در قسمت تجارت میان دو كشور با تشكیل حكومت جدید و سفر رئیس جمهر غنی به اسلام آباد مشكلات ترانزیتی میان هر دو طرف رفع شده و فصل جدید روابط تجارتی میان این دو كشور آغاز شده است.

 

مروت همچنان خاطر نشان ساخت كه بیش از 50 تاجر پاكستانی هم اكنون به مزارشریف جهت ارزیابی وضعیت سرمایه گذاری آمده اند و هچنان در كنار آن یك نمایشگاه محصولات تجارتی سه روزه را جهت ترغیب تجاران پاكستان برای سرمایه گذاری در زون شمال برگزار می كنند.

 

آقای مروت اساس ترین مشكلات را در مقابل به سرمایه گذاری تجاران خارجی در زون شمال را اینگونه عنوان می كند:

 

” سه مشكل اساسی وجود دارد، نخست نبود برق متواتر در افغانستان، دوم عدم تامین امنیت مكان سرمایه گذاری تاجر، سوم اینكه سرمایه كه به تجار افغان به وام و قرض داده می شود عدم تضمین پرداخت دوباره آن از سوی تجاران افغان است. ”

 

در همین میان آرش یونسی رئیس اتاق های تجارت زون شمال كشور گفت كه در گذشته افغانستان و پاكستان روابط نه چندان خوبی تجارتی داشته اند، اما اكنون هر دو طرف تمایل به سرمایه گذاری مشترك در خاك افغانستان را دارند.

 

آقای یونسی همچنان بزرگترین مشكل تجارتی میان افغانستان و پاكستان را مساله ترانزیت میداند و می گوید كه در قسمت حل این مشكل گام های جدی برداشته شده و از سوی دولت پاكستان هم وعده سپرده شده است تا از هیچ نوع همكاری با تجار افغان خوداری نكنند:

 

” بزرگترین مشكل كه میان ما وجود داشت مساله ترانزیت بود كه این مساله هم با گفتگو و ملاقات دولت مردان هر دو طرف حل شده و از سوی پاكستان هم وعده شده است تا از هیچ نوع همكاری خوداری نورزند. ”

 

در كنار اینكه مسوولان اتاق های تجارت زون شمال افغانستان و همچنان مسوولان بخش تجارتی سفارت اسلام آباد در كابل از تعهد و وعده های پاكستان جهت حل مساله ترانزیت و تداوم روابط نیك تجارتی به افغانستان اطمینان میدهند، اینكه این مساله تا چی حده جنبه عملی به خود خواهد گرفت؟ سوال است كه گذشت زمان به آن پاسخ خواهد گفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار