افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

پاسخ دندان شکن وزارت دفاع به حملات پاکستان

بالاخره کاسه صبر حکومت لبریز شد و وزارت دفاع کشور به قطعات نظامی اش دستور داد تا در امتداد سرحدات به هر نوع حملات پاسخ مشابه و دندان شکن بدهد.

 

وزارت دفاع می گوید که به نیروهای سرحدی کشور امر شده است تا در صورت نیاز بدون تأخیر اقدام نظامی کرده و پاسخ حملات را به حملات بدهند.

 

دولت وزیری سخنگوی این وزارت روز گذشته در این مورد گفت:

 

“در این خصوص هیچ نوع تعلل، حوصله و بی پروایی وجود ندارد قبل از قبل این امر صادر شده و به همه قطعات و جزوتام ها هدایت داده شده است بدون این که از وزارت دفاع بپرسند خوشان این حق را دارند تا طور که نیاز است در ساحات شان اجراآت کنند.”

 

سرحد به طول دو هزار و پنجصد کیلومتر میان افغانستان و پاکستان به دلیل اینکه سال ها شاهد حملات و درگیری ها بوده است ممکن از نا امن ترین سرحدات در جهان باشد.

 

گزارش ها می رساند که در این اواخر یک بار دیگر نیروهای پاکستانی بر ولسوالی گوشته ولایت ننگرهار، ولسوالی دانگام کنر و برخی مناطق ولایت هلمند حملات را انجام داده اند.

 

از سوی هم ریاست جمهوری افغانستان در یک اعلامیه گفته است که شورای امنیت ملی در جلسه هفته وار اش در مورد سرپیچی های اخیر پاکستان ابراز نگرانی کرده و برای دفع آن به ادارات مربوطه هدایات لازم داده است.

 

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت نیز روز سه شنبه بر قطع حملات و انداخت ها از آن سوی خط دیورند تأکید کرد و گفت که ادامه آن برای افغانستان پذیرفتنی نیست.

 

در این حال لوای سرحدی زون شرق پولیس می گوید که برای دفع هر گونه خطر آماده گی کامل را دارد.

 

محمد ایوب حسین خیل درستیزوال این لوا در این مورد چنین گفت:

 

“در حال حاضر وضعیت در گوشته خوب است هیچ نوع مشکل وجود ندارد ما توسط شما به ملت و رهبران خود اطمینان می دهیم که در زون شرقی پولیس از سرحد و ملت خود تا آخرین نفس دفاع می کند.”

 

اما وضعیت در مناطق سرحدی با پاکستان به گونه دیگر است.

 

در آن مناطق افغانستان که نظامیان پاکستانی پیشروی داشته اند هنوز هم در اختیار آنان قرار داشته و از همانجا بگونه وقفه یی بر نیروهای امنیتی افغان حمله می کنند.

 

این اظهارات را ذبیح الله زمری منشی شورای ولایتی ننگرهار در صحبت با رسانه ها بیان داشته و تأکید نمود که باید از پیشروی نظامیان پاکستانی در خاک افغانستان جلوگیری شود.

 

وی گفت:

 

“ما نه خط دیورند را قبول می کنیم و نه هم پیش آمدن اینها را می پذیریم، نیروهای امنیتی افغان مکلفیت دارند تا عکس العمل متقابل نشان بدهند دو روز قبل در ولسوالی گوشته از سوی نظامیان پاکستان علیه پوسته های ما عملیات صورت گرفت که قوای سرحدی ما جواب شان را دادند و اکنون در آنجا جنگ نیست.”

 

از سوی دیگر برخی از کارشناسان روی حل دایمی مشکلات با پاکستان تأکید می کنند.

 

جاوید کوهستانی گفت که حکومت برای حل این مشکل اراده مستحکم نداشته و در سرحدات نیز به اندازی کافی نیرو موجود نیست.

 

وی گفت:

 

“دولت افغانستان واکنش ندارد ما تنها در سطح احساسات حرف می زنیم نیروهای سرحدی ما ضعیف است پاکستان جامعه بین المللی را برای حمایت های بزرگ از نیروهای امنیتی افغان نگذاشته ۲۵۵۶ کیلومتر مرز داریم و در این حد اقل بیشتر از یک صد هزار نیرو ضرورت است در حال حاضر پاکستانی ها ۱۴۸۰۰۰ نیرو را در خط مرزی دیورند به کنترول گماشته است و آنها بگونه مداخله جویانه عمل می کنند ما باید اقدامات سیاسی داشته باشیم و بعد اقدامات دفاعی.”

 

آقای کوهستانی تأکید دارد که سیاسیون افغانستان باید برای حل دایمی مشکلات سرحدی تلاش نموده و در صورت نیاز اقدام دفاعی را نیز در نظر داشته باشد.

 

با آنکه مقامات افغان بار ها خواهان توقف حملات از آن سوی خط دیورند شده اند، اما تا کنون مشخص نیست که انجام حملات از سوی نیروهای پاکستانی بر خاک افغانستان چه زمانی متوقف خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار