افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 3 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

پادرمیانی چینی ها بین افغانستان و پاکستان!

افغانستان و پاکستان

 

بنا به گزارشات رسیده، چین می‎خواهد برای بهبودی روابط افغانستان و پاکستان پادرمیانی کند…

 

معاون وزارت خارجه چین در دیدار با رئیس اجرائیه افغانستان خواهان بهبودی روابط میان افغانستان و پاکستان شده‎است.

 

مجیب الرحمن رحیمی سخنگوی ریاست اجرائیه گفت که عبدالله عبدالله در پاسخ از وی خواسته که چین از نفوذش بر پاکستان در امر مبارزه صادقانه در برابر تروریزم، استفاده کند.

 

رحیمی گفت این مقام چینایی گفته‎اند که پاکستان نیز علاقمندی دارد تا روابط اش را با افغانستان بهتر سازد.

 

او افزود:

 

” طرف چین خواهان این بود که دو کشور به عنوان دوستان چین روابط شان بهبود پیدا کند و تاکید کردند که طرف پاکستان علاقمندی نشان داده که خط آهن که از طرف پاکستان می‎آید بطرف افغانستان امتداد پیدا کند، سرک‎های که کویته را به کندهار وصل می‎کند و همچنان سرک تورخم- جلال آباد، پاکستان بتواند نقش موثر تری را در برنامه ستراتیژیک یک راه و یک کمر بند چین ایفا کند.”

 

آقای رحیمی گفت رئیس اجرائیه حکومت افغانستان در پاسخ از وی خواسته که چین از نفوذش بر پاکستان در امر مبارزه صادقانه در برابر تروریزم، استفاده کند.

 

پیش از این کانگ زین یو معاون وزارت خارجه چین در دیدارش با رئیس جمهور محمد اشرف غنی پیشنهاد برگزاری نشست مشترک میان افغانستان، پاکستان و چین را برای توسعه روابط اقتصادی در منطقه مطرح کرده‎است.

 

حدود هفت ماه قبل پس از حمله مرگبار بر ریاست حفاظت از رجال برجسته در کابل، حمله بر پوهنتون امریکایی افغانستان و برخی دیگر از حملات تروریستی در کشور روابط میان افغانستان و پاکستان تیره شد.

 

مقام‎های افغان گفتند که حملات تروریستی بر ضد افغانستان در پاکستان طرح ریزی می‎شود، مذاکرات صلح به میانجگری پاکستان را متوقف و روابط تجارتی با آن کشور را کاهش دادند.

 

از سوی هم داکتر طاهر هاشمی آگاه مسایل روابط بین المللی می‎گوید پاکستان برای این که از فشارها و انزوای بین المللی خارج شود، تلاش می‎کند.

 

وی گفت پاکستان بخاطر این که یکبار دیگر در مسایل اقتصادی و سیاسی افغانستان خود را دخیل سازد از چین خواسته تا خواهان بهبودی روابط میان دو کشور شود.

 

او افزود:

 

“فکر می‎کنم این کار به اساس ابتکار پاکستان صورت گرفته باشد و با چین تماس‎های گرفته و بنا بر منفعت اقتصادی خود ومنفعت چین زمینه را مساعد ساخته که دوباره به افغانستان راه یابد و از لحاظ اقتصادی توجه را جلب کند تا پاکستان هم روابط اقتصادی اش را تازه بسازد و هم از در مسایل افغانستان که از مدتی بدینسو از آن به دورمانده جای پای باز کند.”

 

چین در حالی خواست بهبودی روابط میان افغانستان و پاکستان را مطرح کرده که رئیس جمهور غنی به روز چهارشنبه در دیدار با سرپرست نماینده‎گی امریکا برای افغانستان و پاکستان گفته که افغانستان دیگر حوصله حملات تروریستی را ندارد.

 

یک معاون سخنگوی رئیس جمهور غنی بدون آنکه از پاکستان نام ببرد گفت اگر هر کشوری به حمایت اش از شورشیان در افغانستان ادامه دهد، هر گزینه یی به شمول گزینه نظامی مورد بررسی حکومت این کشور قرار دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار