افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 15 آگوست , 2012 لینک کوتاه خبر :

٥٢ کشته در اثر حملات دیروز در نيمروز و کندز

شمار تلفات مجموعى حملات انتحارى در ولايت نيمروز، و انفجار در ولايت کندز به ٥٢ تن، و از مجروحين به بيش از ١٦٨ تن رسيده است.

اين حملات انتحارى، عصر ديروز درسه نقطۀ  شهر زرنج مرکز نيمروز به شمول مقابل شفاخانۀ مُلکى صورت گرفت، و انفجارى هم شام گذشته در بازار مزدحم ولسوالى دشت ارچى ولايت کندز رُخ داد.

سمونوال محمد موسى رسولى قوماندان امنيۀ نيمروز ميگويد: در حملۀ انتحارى که مقابل شفاخانۀ ملکى نيمروز صورت گرفت، ١٩ مُلکى و سه پوليس جان باخته و  ٣١ مُلکى و ١١ پوليس مجروح گرديدند.

قوماندان امنيۀ نيمروز، به آژانس خبرى پژواک گفت که بيشترين تلفات و جراحات، به دستفروشان و کسانى وارد گرديده که در مقابل شفاخانه، ميوۀ عيد ميفروختند.

رسولى افزود که قبل از اين، يک مهاجم ديگر خود را در مقابل موتر سمونيار نجيب الله قوماندان حوزۀ چهارم امنيتى شهر زرنج، منفجر ساخت که قوماندان حوزه با دو پوليس مجروح گرديد.

منبع علاوه کرد که مهاجم سومى، خود را در سرک تعمير سابقۀ رياست محکمۀ نيمروز منفجر نمود؛ اما تلفات و جراحات در قبال نداشت.

وى افزود که مهاجمين، در مجموع هشت تن بودند که دو تن آنها دو شب قبل، در يک منزل در منطقۀ خواجه کريم شهر زرنج، توسط نيروهاى امنيتى به قتل رسيدند و سه تن ديگر شان، صبح ٢٤ اسد در همان ساحه بازداشت گرديدند.

اما داکتر نوراحمد شيرزاد رييس صحت عامۀ نيمروز، قبل از ظهر امروز(٢٥ اسد) گفت که قرار معلومات به دست آمده از شفاخانۀ ملکى و کلينيک هاى صحى، در اين حملات انتحارى ٣٠ تن جان باخته و ١٣٠ تن ديگر جراحت برداشته اند.

وى افزود که يک زن و چند طفل، در جملۀ کشته شدگان و يک نرس در جملۀ مجروحين نيز شامل هستند.

داکتر شيرزاد علاوه کرد: ٢٧ تنى که حالت صحى شان وخيم بود، از طريق هوا توسط نيروهاى آيساف به مرکز شان در منطقۀ شورآبک ولايت هلمند منتقل گرديده اند.

رييس صحت عامۀ نيمروز گفت که يک تعداد مردم، جسد اقارب خود را به خانه انتقال داده و به مراکز صحى نبرده اند؛ از همين جهت امکان تلفات بيشتر وجود دارد.

 اما حاجى مسعود يکتن از متنفذين محل گفت که قرار اطلاع از مردم، در اين حملات انتحارى ٣٨ تن به شمول اطفال و جوانان، جان باخته اند.

وى عاملان اين رويدادها را به شدت تقبيح نموده، افزود: “کسانى که در ماه رمضان و آنهم در شب بيست و هفتم که شب ليلة القدر است، دست به حملات انتحارى زده و مردم بيگناه ره که بخاطر يک لقمه نان، ميوۀ عيد ميفروختند؛ به خاک و خون کشانده وعمل شنيع را مرتکب شده اند، هيچگاه قابل بخشش نيستن.”

همچنان بر اثر موادمنفجره که در يک موترسايکل در ولسوالى دشت ارچى، شام ديروز منفجر گرديد، ٢٢ تن از افراد مُلکى جان باخته و بيش از٣٨ تن ديگر مجروح گرديده اند.

عنايت الله خليق سخنگوى والى کندز گفت که اين موترسايکل مملو از مواد منفجره، در بازار مُزدحم مرکز ولسوالى دشت ارچى، درحالى منفجر گرديد که مردم بخاطر خريدن سودا به بازار آمده بودند.

داکتر سعد مختار رييس صحت عامۀ کندز بعد از ظهر امروز گفت که ٢٢ جسد به شفاخانه انتقال گرديده است.

وى علاوه کرد که ٣٨ زخمى به شمول اطفال نيز به شفاخانه انتقال گرديده، اما وضعيت صحى ١٢ تن آنان وخيم است.

داکتر سعد افزود که تمام کشته شدگان و مجروحين را، مردم ملکى تشکيل ميدهند.

نعمت الله يکى از دکانداران بازار دشت ارچى گفت: “نزديک شام بسيار جم و جوش بود و مه خرما و يخ ميفروختم، يک دفعه انفجار قوى شد و من در گوشه يى افتادم، دود و خاک بلند شد و شام سرم تاريکتر شد و از هوش رفتم.”

به گفتۀ وى، ده دقيقه بعد که به هوش آمد، چيغ و فرياد مردم بلند بود و به هرسو اجساد و مجروحين، به حالت خون آلود ديده ميشدند.

اين دکاندار افزود: “اين يک قتل عام اس، هر کسى که اين کار را کرده، جنايت نابخشودنى را مرتکب گرديده.”

مسوولان امنيتى کندز و نيمروز، مخالفان مسلح دولت را عامل اين رويدادها ميدانند؛ اما تا حال کسى مسووليت آنرا به دوش نگرفته است.

رييس جمهور حامد کرزی، حملات انتحاری در ولایات نیمروز و کندز را با شدیدترین الفاظ محکوم کرده است.

در خبرنامه اى که از سوى دفتر مطبوعات رياست جمهورى به پژواک مواصلت کرده، گفته شده که حامد کرزى که درحال حاضر در شهر مکۀ عربستان سعودی به سر می برد، با آگاهی از این حملات تروریستی، گفته است: “تروریستان به اندازه اى ذلیل شده اند که حتی در ماه مبارک رمضان که ماه خیر، برکت و توبه است، از کشتار مردم بی گناه و مسلمان ما دست بر نمی دارند.”

 رئیس جمهور افزوده است که حمله بر مسلمانان روزه دار، دشمنی آشکار با اسلام است که عاملین آن، به جز از خشم و نفرت مردم و عذاب الهی، چیز دیگری را نصیب نخواهند شد.

وى، از شجاعت نیروهای امنیتی ولایت نیمروز که سه مهاجم ديگر را از پا درآوردند و از تلفات بیشتر مردم شهر زرنج جلوگیری کردند، ستایش نموده و مراتب همدردی و تسلیت خود را به اقارب کشته شدگان، ابراز داشته است.

حامد کرزى عاملان انفجار در ولايت پکتيکا را نيز محکوم نموده است.

دفتر مطبوعات رياست جمهورى ميگويد که شام دیروز در یک حادثه تروریستی ، افراد ملکی که از شهر شرنه پس از خرید لباس عید به قریه شان بر می گشتند، موتر حامل شان در منطقه خربین ولسوالی یوسف خیل پکتیکا با ماین کنار جاده برخورد کرد که در اثر آن چهار طفل ، جان باخته و یک فرد ملکی زخمی گردید.

همچنان در اعلامیۀ که از سوى وزارت امور خارجه  ترکیه صادر گرديده، نسبت به حملات در نيمروز و کندز ابراز تاثر شده و تذکر رفته است که ترکيه این حملات را که به منظور برهم زدن کوشش ها در راستای تأمین صلح، ثبات و آرامی در افغانستان صورت می گیرد، شدیداً تقبیح می کند.

اعلاميه مى افزايد که ترکیه در این مرحله مشکلی که افغانستان از آن در حال گذار است، کماکان در کنار مردم افغانستان قرار خواهد داشت.

پژواک

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار