افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 5 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

و باز هم عبرتها چه فراوانند و عبرت پذیران اندک

دیروز یکشنبه چهاردهم جدی سال 1393، افغانستان یکی دیگر از چهره های سیاسی خود را از دست داد. مردی که مبارزه با فساد اداری را ناتمام گذاشت و رفت یعنی جناب عزیزالله لودین.

 

مرحوم عزیزالله لودین که لیسانس رشته حقوق و دکترای علم اقتصاد را داشت در انتخابات سال 1388 ریاست کمیسیون انتخابات را بر عهده داشت. همان انتخاباتی که به دور دوم کشیده شد و داکترعبدالله از رقابت با کرزی خودداری کرد و گفت اگر ده بار دیگر انتخابات برگزار شود، تقلب و فساد در کمیسیون انتخابات آنقدر زیاد است که باز هم کرزی پیروز انتخابات خواهد بود!

 

پس از ریاست کمیسیون انتخابات محترم عزيزالله لودين خواهان سفير شدن در انگلستان يا آلمان بود اما قدرت سفراى موجود در آن كشورها زياد بود و حامد كرزى رییس جمهور وقت کشور، دل آن سفرا را نرجاند و جناب لودین را به سمت مهم دیگری منصوب کرد: رییس عمومی اداره عالی نظارت بر تطبیق استراتیژی مبارزه علیه فساد اداری.

 

مرحوم لودین که نزدیکان حامد کرزی محسوب می شود، در سمت ریاست اداره مستقل مبارزه با فساد اداری چندان موفق نبود و با اینکه در زمان جهاد نقش مشاور ارشد اقتصاد کشور را بر عهده داشت، نتوانست مفسدین را به پای میز محاکمه بکشاند.

 

وی در روز اول انتصابش به این سمت گفت: من از دوران جهاد در فکر آن بودم که چگونه مصدر خدمت به کشور و مردم خود واقع شوم. اکنون این فرصت مهیا شده تا با مبارزه علیه فساد به کشور خود خدمت کنم. پس بیاید تطبیق قانون و مبارزه علیه فساد را وجیبه دینی و ایمانی خود دانسته، علیه آن اقدام کنیم.

 

اما متاسفانه این گفته در حد شعار باقی ماند تا عده ای بگویند اگر جناب لودین ادعا برای برکندن ریشه فساد از افغانستان دارد، چرا از خانواده خود و اطرافیان رییس جمهور کرزی و معاونین محترم شان آغاز نمی کند که میلیون ها دالر را حیف و میل کرده و در حساب های شخصی خود و اطرافیان نزدیک خود واریز کرده اند؟

 

البته خود مرحوم لودین جواب این افراد را بارها داد و گفت: برای ریشه کن ساختن فساد اداری، نیاز است تا مقام های آلوده به فساد را به دادگاه کشانید درغیر آن ادامه کار این مقام ها، سبب تباهی افغانستان خواهد شد و متاسفانه نهادهای مبارزه با فساد اداری توان کشاندن مقام های آلوده به فساد به دادگاه عالی افغانستان را ندارند.

 

مرحوم عزیزالله لودین گفت: اگر سر و صدا به راه بیاندازیم و آنها را معرفی کنیم ولی باز اقدامی در برابر آنان صورت نگیرد، چی فایده؟ ظاهرا وی در طول دوران خدمتش با پرونده های فراوانی از فساد مقامهای بلندپایه ی دولتی روبرو شد ولی از آنجایی که می دانست قانون درباره آنها تطبیق نمی شود، از افشای نام آنها خودداری کرد.

 

به هرحال وی سال گذشته دل از ریاست عمومی اداره عالی نظارت مبارزه علیه فساد اداری کشید و از آنجایی که به جهت شغلش مناسبت خوبی با بسیاری از مقامات دولت کرزی نداشت، در سومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شرکت کرد. وی عباس کریمی را به عنوان معاون اول و جنرال حمید الله رحیمی را به حیث معاون دوم خود انتخاب کرد که از سوی کمیسیون انتخابات رد صلاحیت شدند و به جمع نامزدان انتخابات راه نیافتند.

 

به هر صورت مرگ اشخاصی چون جناب لودین که جزو شخصیتهای جهادی و بانفوذ کشور محسوب می شوند، باید درس عبرتی باشد برای بازماندگان در عرصه حکومت تا بدانند که پس از امروز فردایی هست و ما در قبال اعمال خود مسوولیم و باید جوابگو باشیم. هرچند که مصداق دولتمردان افغانستان همین حدیث علوی است که فرمود: عبرتها چقدر فراوانند و عبرت پذیران چه اندک!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار