افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 18 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

ولگردهای سیاسی افغانستان چه کسانی اند؟

شکریه بارکزی در گفتگویی با اشاره به گسترش ناامنی‌ها و مشکلات حکومت وحدت ملی اعلام کرد که کشور به سه دهه گذشته برنخواهد گشت اما افغانستان نیز خانه ولگردهای سیاسی نیست.

 

وی در توضیح سخنان خود گفت: کسانی که دیروز بر مسند قدرت بودند از بی‌کفایتی‌های خود دفاع می‌کردند اما امروز خواستار پایان نظام کنونی هستند. افغانستان خانه ولگردهای سیاسی نیست و برخی از رهبران سیاسی دست از تخریب نظامی کنونی بردارند و در راستای صلح و ثبات کشور تلاش کنند.

 

این سخنان محترمه بارکزی در حالی است که بیش از شش سال است که دولتمردان ارگ کابل چه در زمان کرزی و چه اکنون، در شورای عالی صلح به هر دری می زنند تا برادران ناراضی شان را به آغوش ملت باز گردانند ولی چنین امری محقق نشده است.

 

متاسفانه در این سالها حتی این عالیجنابان نتوانستند راهکاری برای شناسایی مخالفان ناراضی افغانستانی از طالبان پاکستانی و عربستانی پیدا کنند و هرکس را که اسلحه به دوش می ببینند، طالب نام می گذارند و از وی دعوت به مذاکره و مصالحه می نمایند.

 

اینها حتی در همین امر هم موفق نبودند و نتوانستند حتی دکاندار پیشاوری را از افراد طالبان تشخیص دهند و وی را حاضر به مصالحه کنند که این نشان از بی برنامگی و عدم صلاحیت کافی مسوولان مربوطه دارد.

 

آنچه مسلم است اینکه دولت اشرف غنی باید موضع خود را در قبال این مخالفین مسلح مشخص کند تا معلوم شود کدام طالب قرار است به آغوش وطن بازگردد و از مزایای صلح برخوردار شود. نکته دیگر اینکه قطعا اگر این مذاکرات در داخل افغانستان انجام شود، نتایج بیشتر و مثبتی خواهد داشت.

 

قطعا اگر در دولت جدید، شورای عالی صلح زمینه‌های لازم برای انجام مذاکرات در داخل را فراهم آورند، امکان مداخله کشورهای ثالث و بدخواه دولت و مردم افغانستان از بین خواهد رفت. هرچند که مذاکرات صلح دولت و طالبان زمانی نتیجه مثبت خواهد داشت که هر دو طرف آن را بپذیرند.

 

اما مهمترین قسمت قضیه کسانی هستند که از مواضع طالبان حمایت می کنند و تحت پوش دولت هم قرار دارند. آنچه روشن است اینکه عوامل ناامنی کشور دو گروه می باشند یک عده با اسلحه علیه مردم و نیروهای امنیتی می جنگند و یک عده در کابل نشسته و از آنها حمایت می کنند.

 

دولت اشرف غنی باید همانطور که یک انتحاری را مجرم می شناسد و دستگیر می کند باید حامیان آنها را نیز دستگیر کرده و از ادامه حمایت از طالبان منصرف شان نماید. اینها همان کسانی هستند که محترمه بارکزی از آنها به عنوان ولگرد سیاسی یاد کرد ولی نامی از آنها نبرد.

 

مسلما ملت ما که از ده‎ها سال به این طرف به خاطر جنگ‎های داخلی رنج‎های زیادی متحمل و اکنون از جنگ خسته شده اند، می‎خواهند که این عامل بدبختی خود را از کشور دور کنند نه آنکه تحت پوشش دولت از آنها حمایت کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار