افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 29 سپتامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

ولسی جرگه: فعلاً پیمان استراتژیک با پاکستان لازم نیست!

پاکستان از آغاز تاسیس، تاکنون افغانستان را به عنوان عمق استراتژیک خود در برابر تهدیدات هند به شمار آورده است.

در نشست امروز ولسی جرگه که به ریاست عبدالرئوف ابراهیمی برگزار شد، عده یی از وکلاء در رابطه به امضای پیمان استراتیژیک میان افغانستان و پاکستان بحث نموده و تأکید کردند که امضای هر گونه پیمان با اسلام آباد در حالی که از گروه های شورشی و تروریستی حمایت و  از دوسال بدینسو افغانستان را مورد حملات راکتی قرار داده، لازم نمی باشد.

به گزارش خبرگزاری آوا، شماری  از وکلاء نیز با اشاره به تظاهرات چند روزۀ محصلان دانشگاه تعلیم و تربیۀ کابل در مخالفت با تغییر نام این دانشگاه، خواهان حل این مشکل و فراهم آوری قناعت محصلین معترض گردیدند.

در همین رابطه رئیس مجلس هیئتی را موظف نمود تا با محصلین معترض، دیدار نموده، خواست ها و اعتراضات آنان را استماع نماید.

در ادامۀ جلسه، بررسی نشدن قضیۀ کابل بانک و پیامد های آن در مورد کمک های جامعۀ جهانی پس از سال 2014 مطرح گردید و تأکید شد که پول به یغما رفته، سرمایۀ ملت افغانستان بوده و در صورت عدم رسیدگی جدی به آن، اعتبار افغانستان صدمه خواهد دید.

وکلاء، از تداوم حملات راکتی پاکستان بر ولایت کنر و تهدید باشندگان مرزی به خصوص ولسوالی های مرزی ولایت ننگرهار از سوی نظامیان پاکستان، نیز به شدت انتقاد نموده، خواستار اقدام عاجل حکومت در زمینه گردیدند.

اعضای ولسی جرگه همچنین، افزایش نا امنی در ولایات مختلف کشور به خصوص ولایات شرقی را نگران کننده توصیف نموده، خواستار توضیحات مسئولان امنیتی کشور در این مورد شدند.

شماری از وکلاء ضمن انتقاد از تفاوت قائل شدن وزارت امور داخله در مورد تعداد محافظین وکلاء، تأکید کردند وکلاء که نیازمند محافظین بیشتر می باشند باید از هزینۀ شخصی به محافظان اضافی شان معاش بپردازند.

در ادامۀ جلسه، محمد سرور عثمانی فراهی گزارشی کوتاه از سفر هیئت کمیسیون های تفتیش مرکزی، سمع شکایات و عدلی وقضایی به ولایت هرات ارائه نمود.

حاجی خلیل احمد شهیدزاده نماینده هرات گفت: چندی قبل وی به همراه حمیرا ایوبی نماینده فراه به عنوان هیئت در یکی از مکاتب شهر کابل حضور یافته که دروس در برخی از صنف های این مکتب، به زبان پشتو تدریس می شد و بعضی از صنف های به زبان دری، که به گفته این نماده، بانی این کار تضاد آمیز، حنیف اتمر، وزیر اسبق وزارت معارف، می باشد.

سپس، عده یی از وکلاء از نبود مکاتب، نبود معلمین مسلکی، عدم دسترسی شاگردان به کتب درسی، نیمه کاره ماندن تعمیر مکاتب، خراب بودن وضعیت صحی و نرسیدن معاش معلیمن مناطق دوردست، در ولایات غور، ارزگان، بامیان و کابل یاد آوری نموده، خواهان حل این مشکلات توسط وزارت معارف گردیدند.

وکلاء، از برخورد ناعادلانۀ نهادهای عدلی و قضایی با مردم و موجودیت فساد گستردۀ اداری در آن نهاد ها به شدت انتقاد نموده، خواستار توجه جدی در مورد ازمیان برداشتن این مشکلات شدند.

موضوعاتی چون عدم تکمیل کار سرک های داخل شهر، افزایش خشونت ها علیه زنان در ولایات غزنی و بادغیس و عدم توجه حکومت در مورد تأمین امنیت راه های مواصلاتی بامیان و مناطق مرکزی در مسیرهای میدان وردک و درۀ غوربند ولایت پروان مطرح گردید و وکلاء ضمن انتقاد شدید از این بی توجهی ها، خواهان پیگیری قضایا از سوی ارگان های مربوط شدند.

نمایندگان مردم، از اظهارات اخیر مقامات کشور ایران که گفته اند در صورت حملۀ نظامی اسرائیل به ایران، آن کشور پایگاه های نظامی امریکا در منطقه، به خصوص در افغانستان را مورد حمله قرار خواهد داد، به شدت انتقاد نموده، این اظهارات را مخالف عرف دیپلوماتیک و حسن همجواری دانستند.

در ادامه، هیئت موظف، گزارش دیدار شان با محصلین معترض در پیوند به تغییر نام پوهنتون تعلیم و تربیه را به مجلس ارائه نموده گفتند که محصلین معترض خواهان دیدار رئیس ولسی جرگه با صلاح الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح به خاطر بازگرداندن دوبارۀ نام دانشگاه تعلیم وتربیه هستند.

عبدالرئوف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه اظهار داشت که خواست های محصلین را به زودترین فرصت با برگشت رئیس جمهور از نشست عمومی سازمان ملل متحد، با وی مطرح خواهد کرد.

در اخیر، رئیس مجلس با جمع بندی جلسه، کمیسیون های اختصاصی را مؤظف نمود تا موضوعات مطرح شده را با مسئولان ذیربط حکومتی به بحث گرفته، راه های حل آن را جستجو نمایند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار