افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 12 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

ولسی جرگه طرح قانون ذاتی پولیس ملی را تصویب کرد

اعضای ولسی جرگه در جلسه امروز (شنبه) طرح قانون ذاتی پولیس ملی را در 9 فصل و 65 ماده به تصویب رساندند.
تنظیم صلاحیت های داخلی و تعیینات سربازان پولیس ملی، براساس بست از موارد مهم شامل در این قانون خوانده شده است.
عبدالرووف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه پس از تصویب قانون ذاتی پولیس گفت :” امیدواریم پس از تصویب این قانون، مشکلات فراروی کارمندان ارگان های امنیتی حل شود.”

شماری از اعضای ولسی جرگه با اشاره به وجود فساد گسترده اداری در نهادهای امنیتی، از مقام های نظامی خواستند تا پس از نافذ شدن قانون ذاتی پولیس، مبارزه علیه فساد اداری را شدت بخشند.
سرور عثمانی نماینده فراه در ولسی جرگه گفت:” یک شخص سال ها در یک مقام باقی می ماند و شامل بست بالا نمی شود اما شخص دیگر با واسطه و شناخت خود در زمان یسبار کم به بست های بالا راه پیدا کند.”
ترفیع در چوکات بست، تداوی رایگان اقارب پولیس و تقاعد سربازان پولیس در سن 70 سالگی، از موارد اختلافی بر انگیز این قانون بود.
“یک بام و دو هوا”
شماری از اعضای ولسی می گویند که نحوه برخورد با کارمندان دولت، یک بام و دو هوا شده و به همین دلیل نیاز است تا در قوانینی که تصویب می شود تا موضوع توازن و عدلت در نظر گرفته است.
سن تقاعد در میان کارمندان قوه قضائیه 65 تعیین و از سوی اعضای ولسی جرگه نیز تصویب شده است.
سر انجام اعضای ولسی جرگه با بحث و رایزنی، تغییراتی را در مواد پیشنهادی وزارت امور داخله ایجاد کردند.
براساس این تغییرات، سن تقاعد سربازان پولیس به 65 سالگی کاهش یافت و حق تداوی رایگان اقارب افسران پولیس به  تداوی رایگان پدر کلان و مادر کلان آنان محدود شد.
از سوی دیگر اعضای حاضر ولسی جرگه موافقت کردند که ترفیع افسران پولیس براساس بست منظور شود.

با این حال شماری از اعضای ولسی جرگه از دیر تصویب شدن قانون ذاتی پولیس انتقاد کردند.
براساس اظهارات برخی از نمایندگان، قرار بود این قانون در دور پانزدهم (پارلمان گذشته) تصویب شود اما  بنا به کم توجهی حکومت و پارلمان قانون ذاتی پولیس در آن زمان به تصویب نرسیده است.
کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه که وظیفه بررسی این قانون را به عهده داشت، مشکلات انتخاباتی را عامل اصلی به تعویق افتادن تصویب قانون ذاتی پولیس عنوان کرده است.
این درحالی است که شماری از آگاهان نظامی همواره از برخورد دوگانه ارگان های امنیتی در خصوص ترفیع و توزیع معاشات افسران پولیس، انتقاد کرده اند.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار