افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 3 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

ولسی جرگه: روند پروسه صلح باید در مشوره با اعضای شورای ملی باشد

ولسی جرگه افغانستان با اشاره به حضور گروه های مختلف مخالفان مسلح در کشور می گوید، در گفتگو با یک گروه این مخالفان مسلح صلح در کشور تأمین شده نمی تواند.

 

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه در اجلاس عمومی روز گذشته تأکید کرد که حکومت باید این پروسه را در مشوره با اعضای شورای ملی و ملت افغانستان به پیش ببرد.

 

وی گفت:

 

“صلح پروسه ملی است به ملت افغانستان ارتباط دارد و جانب حکومت مکلف است که در پیوند به پروسه صلح شورای ملی و مردم افغانستان را دقیقاً در جریان بگذارد که چه گونه صلح و بالاخره در پایان صلح با مردم افغانستان شاهد یک ثبات و امنیت سرتاسری باشیم.”

 

این اظهارات در حالی مطرح می گردد که اخیراً حکومت افغانستان از تلاش به هدف تأمین صلح پایدار در افغانستان و نشست چهار جانبه افغانستان، پاکستان، چین و امریکا در آینده نزدیک خبر داده است.

 

رئیس جمهور افغانستان در اخیر هفته گذشته گفت، این نشست در دو مرحله برگزار شده و اول آن به تاریخ یازدهم جنوری در اسلام آباد و مرحله دوم آن در کابل برگزار می گردد.

 

رئیس جمهور غنی این را نیز گفته است که در جریان سفر اخیر راحیل شریف لوی درستیز اردوی پاکستان این فیصله نیز صورت گرفت که میان طالبان صلح طلب و جنگ طلب باید تفکیک گردد.

 

در این حال محمد ظاهر قدیر معاون اول این جرگه می گوید، معلومات در داخل و خارج از کشور نشان می دهد که در تقویت داعش دست های بیرونی وجود داشته و ما شکار پروژه های منطقوی و جهانی می باشیم.

 

وی تأکید کرد که مردم و حکومت افغانستان در این خصوص بیدار بوده و به دقت عمل نماید.

 

وی گفت:

 

” حکومت پالیسی و ستراتیژی جنگ و صلح را به دقت و به مشوره خانه ملت بر مبنای مصئونیت منافع ملی بسازد، نماینده گان ملت و همه سیاسیون بخاطر وحدت ملی و در کنار رساندن حقیقت به مردم از رقابت های داخلی دست بردارند.”

 

خواستیم تا در زمینه خواست ولسی جرگه نظر حکومت را داشته باشیم اما با تماس های مکرر پاسخ دریافت نکردیم.

 

اما پیش از این مقامات افغان به شمول رئیس جمهور افغانستان و سرور دانش معاون دوم وی گفته است که در خصوص گفتگوهای صلح با شورای ملی، مردم و نهادهای مدنی مشورهء لازم صورت می گیرد.

 

ولسی جرگه افغانستان در حالی از حکومت خواهان شریک ساختن موضوع صلح با نماینده گان ملت و مردم گردیده است که اخیراً تلاش ها برای پیشبرد این پروسه شدت یافته و پاکستان نیز تعهد کرده است که حکومت افغانستان را در این زمینه همکاری می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار