افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 7 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

ولسی جرگه خواهانِ وضعِ محدودیت‌های اقتصادی از سوی امریکا بر پاکستان!

ولسی جرگه

 

به اعتقاد برخی از اعضای ولسی جرگه، ادامه وضع محدودیت‌های اقتصادی از سوی امریکا بر پاکستان، سبب خواهد شد تا این کشورعلیه تروریزم صادقانه مبارزه کند.

 

آرین یون یک عضو کمیسیون روابط بین‌المللی این جرگه روز گذشته گفت، توقف کمک سه صد میلیون دالری امریکا بر پاکستان یک نوع فشار است و نتیجه آن در بخش مبارزه با تروریزم مثبت خواهد بود.

 

وی در ادامه گفت:

 

“بالاخره نتیجه فشار را که امریکا بر پاکستان آورده مثبت خواهد بود، زیرا پاکستان همیشه سیاست دوگانه را در پیش گرفته اما این طور فشارها می‌تواند پاکستان را مجبور بسازد تا سیاست دوگانه اش را کنار گذاشته و به بسیار صداقت برای از بین بردن تروریزم با مردم افغانستان و جهان ایستاده شود.”

 

این سخنان در حالی بیان می‌گردد که وزارت دفاع امریکا بخاطر عدم اقدامات کافی پاکستان در برابر طالبان افغان و شبکه حقانی هفته گذشته سه صد میلیون دالر کمک آن کشور با اسلام آباد را متوقف ساخت.

 

بر بنیاد معلومات وزارت دفاع امریکا پاکستان در چهارده سال گذشته چهارده میلیارد دالر از این نوع کمک ها را از سوی ایالات متحده بدست آورده‌است.

 

این در حالیست که دو نیم ماه پیش کانگرس امریکا هنگام تصویب بودجه دفاعی سال ۲۰۱۷، چهارصد و پنجاه میلیون دالر کمک نظامی با پاکستان را مشروط به تلاش‌های اسلام آباد برای سرکوب شبکه حقانی ساخته بود.

 

در عین حال رئیس جمهور غنی دو هفته قبل در صحبت با شبکه تلویزیون جیو پاکستان گفت، آن کشور بر ضد تروریزم مبارزه صادقانه نکرده و عملیاتی را که در وزیرستان شمالی انجام داده بر ضد شبکه حقانی نبوده‌است.

 

از سوی هم مقام‌های امریکایی نیز همواره اسلام آباد را مورد انتقاد قرار داده گفته اند که علیه طالبان افغان و شبکه حقانی اقدام جدی نکرده‌است؛ اما پاکستان روی اقدامات اش در این خصوص تأکید کرده‌است.

 

اما در این میان برخی از کارشناسان سیاسی با آنکه اقدام امریکا مبنی بر توقف کمک سه صد میلیون دالر آن کشور بر پاکستان را عمل مناسب می‌خوانند اما می‌گویند که نتایج ملموسی را در پی نخواهد داشت.

 

فدا محمد نظری یکی از این آگاهان گفت، این مسئله فقط یک اشاره‌یی برای ابراز نارضایتی امریکا از پاکستان است.

 

وی افزود:

 

“تمام روابط امریکا و پاکستان تنها به کمک کردن و نکردن به طالبان و تروریستان خلاصه نمی‌شود، آنان روابط گسترده دارند؛ به هر صورت این یک اشاره است اما فکر نمی‌کنم که به گونه جدی روی سیاست پاکستان در قبال تروریزم تأثیر داشته باشد.”

 

با این همه، آرین یون عضو کمیسیون روابط بین‌المللی ولسی جرگه افغانستان معتقد است که سیاست دوگانه پاکستان اکنون برای تمامی جهان واضح شده و باید فشارها بر این کشور افزوده شوند.

 

وی می‌گوید، در صورتی که فشارها بر پاکستان ادامه داده نشوند، تروریزم هیچگاهی سرکوب نخواهد شد و منطقه و جهان با خطر جدی تر این پدیده روبرو خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار