افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 21 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

ولسی جرگه تعطیل شد!

ولسی جرگه

به گزارش افغان تلکس به نقل از نایب منشی ولسی جرگه، اعضای ولسی جرگه برای ۴۵ روز دیگر تا ۱۵ حوت سال روان خورشیدی به رخصتی‌ زمستانی رفتند.

عرفان‌الله عرفان؛ نایب منشی ولسی جرگه امروز (شنبه ۳۰ جدی) در آخرین جلسه اعضای ولسی جرگه پیش از رخصتی‌ زمستانی شورای ملی، راپوری فشرده از کارکرد چهارماهه‌ این جرگه را ارایه کرد و اظهار داشت: در این دوره کاری، ۵۴ نشست عمومی شامل یک جلسه استیضاح، ۱۴ جلسه استجوابیه، ۳ جلسه استماعیه، ۲ جلسه سری و ۳۴ جلسه عادی، از تاریخ ۱۶ سنبله تا ۳۰ جدی ۱۳۹۴ در ولسی جرگه دایر شده‌است.

وی افزود: در بخش قانون‌گذاری نیز در مجموع ۲۷ مصوبه، شامل ۳ پلان قانون، ۸ فرمان تقنینی، ۳ سند بودیجه، ۴ سند بین‌المللی و ۸ تعدیل به تصویب ولسی جرگه رسیده است.

وی بیان داشت: در این دوره، نزدیک به ده فرمان تقنینی رییس جمهوری از سوی ولسی جرگه رد شده‌است.

عرفان از لغو فرمان‌ تقنینی ایزاد یک‌ فقره به ماده ‌دهم قانون صحت‌عامه، لغو فرمان ‌تقنینی در باره تعدیل برخی از مواد قانون ثبت احوال ‌نفوس، لغو فرمان ‌تقنینی در رابطه با تعدیل و ایزاد برخی از مواد در قانون تیل و گاز و لغو فرمان تقنینی در رابطه با قانون امور ذاتی افسران، بریدملان و جنرالان من‌حیث نمونه‌هایی از فرمان‌های ردشده از سوی ولسی جرگه یاد کرد.

همچنین لغو فرمان تقنینی در رابطه با ماده ۴۸ قانون طرز طی مراحل، نشر و انفاذ اسناد تقنینی، لغو فرمان تقنینی در رابطه با قانون اجتماعات، اعتصابات و تظاهرات، پلان تقنینی اعضای ولسی جرگه در رابطه با لغو قانون محصول خدمات مخابراتی به دلیل نبود سیستمی شفاف در جمع آوری و کنترول ده فیصد از محصول خدمات مخابراتی و هدر رفتن مستوفیت عامه، از دیگر کارکردهای ولسی جرگه در این دوره عنوان شد.

نایب منشی ولسی جرگه از تصدیق موافقت‌نامه تاسیس انستیتوت همکاری‌های اقتصادی آسیای مرکزی، تصدیق موافقت‌نامه تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری بین کشورهای عضو ایکو، تصدیق موافقت‌نامه میان افغانستان و امارات متحده عربی در مورد خدمات هوایی میان آنها و فراتر از قلمروهای شان، تصدیق منشور مجمع پارلمانی سازمان همکاری های اقتصادی (پیکو) نیز من‌حیث اسناد بین‌المللی تصدیق شده از سوی ولسی جرگه خبر داد.

عرفان اظهار داشت: اعطای رای اعتماد به ۱۱ وزیر پیشنهادی حکومت، رای رد به وزیر معادن و پترولیم و استیضاح وزیر انرژی و آب از دیگر کارکردهای ولسی جرگه در این دوره بود.

نایب منشی ولسی جرگه گفت: در این دوره کاری، آنان در کمسیون‌های هفده‌گانه ۲۷ سند تقنینی را شامل اجندای کاری کرده و که بیشتر شان طی مراحل شده‌است.

وی افزود: کمسیون ها به تعداد ۵۲۸ نشست را روی موضوعات مختلف از جمله ۲۵۳ جلسه عادی، ۱۱۶ نشست استجوابیه، ۱۱۷ نشست استماعیه، ۴۰ نشست مشترک و ۲۴ نشست مشورتی را برگزار کرده‌اند، ۹ جلسه مختلط نیز با مشرانو جرگه روی حل موارد اختلافی در پلان قوانین برگزار شده است.

عرفان از رسیده‌گی به شکایات ۳۳۲۶ تن از باشنده گان نیز طی این دوره خبر داد.

  1. محمدمجیب طاهری :

    کاخ سفیدهم تعطیل شده

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار