افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 22 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

ولسی جرگه:انتخابات آینده،بدون حضورخارجی ها باتقلب همراه میشود!

 امروز پنج شنبه،برخی نمایندگان ولسی جرگه گفتند که انتخابات آیندۀ ریاست جمهوری بدون حضور خارجیان با تقلب خواهد بود!

این نمایندگان در حالی ابراز نظر کرده اند که کمیسیون مستقل انتخابات از فیصلۀ اخیر مجلس برای نپذیرفتن دو خارجی در کمیسیون شکایت های انتخاباتی، پشتیبانی کرده است.

حضور دوخارجی در کمیسیون شکایت های انتخاباتی پس از آن جنجال برآنگیز شد که رییس جمهورکرزی حضور این دو خارجی را نقض حاکمیت ملی کشور دانست، در حالی که مجلس نمایندگان قانون وظایف و صلاحیت های کمیسیون مستقل انتخابات را با حضور دو خارجی تایید نمود. اما مجلس سنا در مخالفت با حضور این دو خارجی این قانون را رد کرد.

با این حال بنیاد انتخابات آزاد وعادلانۀ افغانستان تاکید ورزیده است، از آنجایی که بیشتر اعضای مجلس سنا انتصابی هستند در حمایت از رییس جمهور حضور این دو خارجی را رد کرده اند.

رییس اجراییۀ بنیاد انتخابات آزاد وعادلانۀ افغانستان، جانداد اسپین غر گفت:« از قبل پیش بینی می شد که مجلس سنا با حضور این دو خارجی مخالفت کند چرا اکثریت اعضای این مجلس انتصابی هستند واز دیدگاه رییس جمهور پشتیبانی میکنند.»

معاون اول مجلس سنا، محمد اعلم ایزد یار گفت:« تنها سناتوران انتصابی مخالفت نکرده اند بسیاری از سناتوران دیگر هم مخالف حضور این دو خارجی در کمیسیون شکایت های انتخاباتی هستند.»

در همین حال برخی از اعضای مجلس نمایندگان حضور دو خارجی را نقض حاکمیت ملی نه بل برای جلوگیری از تقلب و تخلف های انتخاباتی اثر گذار دانسته اند.

از سویی هم کمیسیون مستقل انتخابات از این موضع گیری مجلس سنا پشتیبانی میکند.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، نور محمد نور گفت:« ما از این فیصله مجلس سنا حمایت میکنیم وآنرا قدم نیک می پنداریم.»

برخی ازاعضای مجلس نمایندگان گفته اند که، حکومت تصمیم ندارد که انتخابات ریاست جمهوری به گونه شفاف وعادلانه برگزار شود واز همین رو با حضور این دو خارجی مخالف است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار