افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, حوادث -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 12 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

ولسوالی غورماچ فاریاب در آتش جنگ و درگیری ها

 درگیری

 

اعضای شورای ولایتی فاریاب می‌گویند، مرکز ولسوالی و قوماندانی امنیۀ غورماچ برای بار دوم در جریان هفته جاری به تصرف طالبان مسلح درآمد و به منظور بازپس گیری آن جنگ میان نیروهای دولتی و گروه طالبان ادامه دارد.

 

صبغت الله سیلاب یک عضو شورای ولایتی فاریاب گفت، نیروهای مستقر در مقر ولسوالی به دلیل عدم حمایت و همکاری مقامات محلی فاریاب، در بخش‌های مختلف مجبور به عقب نشینی گردیدند.

 

وی گفت:

” جنگ از بیش از یک هفته در این ولسوالی ادامه داشت. طالبان طی یک هفته همه روزه حملات خود را با انداخت اسلحه ثقیله از نماز عصر شروع و تا به ساعت هشت صبح ادامه می‌دادند. بالاخره هر چه که مسئولان محلی غورماچ به مقامات محلی فاریاب و حکومت مرکزی تماس گرفته و حالت وخیم غورماچ را اطلاع می‌دادند اما از جانب آنها هیچ پاسخ دریافت نکردند. آنها مجبور شدند بر اساس این که تلفات بیشتر نداده باشند، فاجعۀ سال گذشته تکرار نشده باشد و از جانب دیگر مهمات خلاص کرده بودند، عقب نشینی کردند.”

 

محمد نادر سعیدی عضو دیگر شورای ولایتی فاریاب می‌گوید، نیروهای امنیتی اعم از اردو، پولیس سرحدی، پولیس محلی و نیروهای مربوط به خیزش مردمی در ولسوالی غورماچ مستقر بوده و جنگ بین آنها و شورشیان طالب ادامه دارد. وی همچنان افزود با رسیدن جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری مرکز غور ماچ دوباره تصرف خواهد شد.

 

وی افزود:

“نیروهای پولیس از مقر ولسوالی عقب نشینی کرده به کمپ اردو آمده‌اند. کمپ اردو هم آنقدر دور نیست، نزدیک است. فعلاً جنگ جریان دارد، نیروهای اردوی ملی در آنجا پا برجاست. مقاومت ادامه دارد و انشاالله کمک هم می‌رسد و رهبر صاحب جنرال عبدالرشید دوستم هم رفت به طرف شمال، اگر دوستم صاحب رفتند انشاالله هوایی و زمینی در آنجا کمک‌ها خواهد رسید و مرکز غور ماچ باز پس گرفته خواهد شد.”

 

در این حال یک تن از افسران موظف در مقر ولسوالی غورماچ می‌گوید، پس از آن که سه پوستۀ امنیتی که در نزدیکی ولسوالی موقعیت داشت، توسط طالبان از بین برده شد، شورشیان طالب مستقماً بالای ساختمان‌های ولسوالی و قوماندانی امنیۀ غورماچ حمله کردند.

 

وی در مورد تلفات و خسارات چنین گفت:

“در جریان دو روز درگیری‌ها دو تن از نیروهای ما شهید و پنج تن دیگر مجروح شدند. یک شهید مربوط اردو بود و یک شهید دیگر از نیروهای سرحدی. یک سرباز مجروح از نیروهای سرحدی اسیر طالبان گردید. همچنان با سقوط یکی از پوسته های سرحدی یک عراده تانک این نیروها نیز به دست طالبان افتاد.”

 

موصوف علاوه کرد که در جریان یک هفته نبرد و مقاومت قوت‌های دولتی، دست کم پانزده تن از طالبان کشته و هشت تن دیگر شان زخمی گردیدند.

 

هر چند مقامات محلی فاریاب می‌گویند که تصرف مقر ولسوالی غورماچ مشکل نبوده و نیروهای امنیتی مستقر در آن ولسوالی می‌توانند آنجا را به مدت زمان کم دوباره به دست بیاورند، اما به گفته مقام‌های محلی غورماچ، تا زمانی که نیروهای تازه نفس از مرکز فاریاب در آن جا اعزام نشوند و قوت‌های امنیتی غورماچ با ارسال مهمات و تجهیزات نظامی اکمال نشوند، تصرف دوباره ولسوالی خیلی دشوار خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار