افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 27 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

ولایت غزنی به دست طالبان سقوط کرد!!!

طالبان ده‌ها نفر را در ولسوالی اجرستان ولایت غزنی کشته و دست کم ده تن از آنها را به سبک گروه داعش که عادت پیشین خودشان در زمان “امارت سیاه شان” بود سر بریده اند.

  

طی یک هفته ی گذشته صدها نفر از شبه نظامیان طالبان با حمله به یکی از مناطق نه چندان دور از پایتخت باعث مرگ و میر بسیاری از مردم شدند.

این حمله که در ولسوالی اجرستان ولایت غزنی به وقوع پیوسته، آن چنان گسترده بود که بیم تسلط طالبان بر منطقه را یادآور نموده است زیرا بر اساس گزارش های دریافتی طی این حملات نزدیک به 100 تن جان خود را از دست داده اند.

مقام‌های ولایت غزنی می‌گویند گروه طالبان ده‌ها نفر را در ولسوالی اجرستان ولایت غزنی کشته و دست کم ده تن از آنها را به سبک گروه داعش که عادت پیشین خودشان در زمان “امارت سیاه شان” بود سر بریده اند. طالبان پس از آن‌که بر شماری از قریه های مشرف به مقر ولسوالی اجرستان مسلط شدند، بیش از هفتاد خانه را آتش زدند و ۱۵ نفر را به جرم همکاری با دولت، سربریدند که شماری از آنها زنان و کودکان هستند.

گروه طالبان به سلاح سنگین و پیشرفته مسلح اند و نیروهایی که برای حمایت از مرکز غزنی به اجرستان اعزام شده اند، در راه به کمین خورده اند و ماین‌گذاری راه های منتهی به اجرستان کار نیروهای امنیتی را دشوار کرده به حدی که اگر نیروهای هوایی و کماندوها به حمایت ولسوالی اجرستان نشتابند، این ولسوالی سقوط خواهد کرد و امکان وقوع یک فاجعه انسانی بعید نیست.

طالبان که این روزها می خواهند خود را وحشی تر از داعش نشان دهند حتی مواشی ساکنان منطقه را نیز کشته و درختان را قطع کرده اند.

ولسوالی اجرستان، دورترین ولسوالی غزنی از مرکز این ولایت است و ۱۲۰ کیلومتر با مرکز ولایت غزنی فاصله دارد. این ولسوالی با ولایت ارزگان در غرب و دایکندی در شمال هم مرز است.

اما اینکه طالبان در آغاز تشکیل دولت جدید به ریاست محترم اشرف غنی احمدزی چرا دست به حملات گسترده زده اند، جای سوال دارد؟ تجارب سالهای گذشته نشان داده که طالبان مانند تمامی گروه های تکفیری دست پروده ی آمریکا هستند.

آمریکا طالبان را در کشور ما و داعش را در سوریه و عراق بوجود آورد و هدف آن نیز به دست آوردن منافع از دست رفته بود. کاخ سفید به بهانه طالبان به افغانستان لشکر کشی کرد و سپس به وسیله داعش سعی کرد در سوریه حکومت بشار اسد را ساقط کند که نتوانست و لذا این گروه را به عراق فرستاد تا بتواند منافع خود را در این کشور حفظ کند.

آمریکا می خواهد به وسیله این گروه ها چهره اسلام را زشت نشان دهد و به همین خاطر هرگونه حمایت مالی ، تسلیحاتی و برنامه ریزی را از این گروه های افراطی دریغ نکرده است. در واقع کاخ سفید می خواهد موج اسلام هراسی را در مقابل موج اسلام گرایی ایجاد کند و به همین خاطر نیروهای طالبان و داعش با پرچم اسلام اقدام به وحشی گری می کنند.

لذا بر دولت وحدت ملی واجب است تا در اولین اقدام خود پاسخ محکمی به این اقدام طالبان بدهد چرا که اگر این اقدام صورت نگیرد دیر یا زود خواهیم شنید که نه تنها ولسوالی اجرستان که ولایت غزنی به دست طالبان سقوط کرد! البته از این اشرف غنی صاحب که رابطه ی دیرینه ای با برادران ناراضی کرزی دارد، بعید به نظر می رسد در نخستین روزهای ریاست جمهوری اش وعده هایی را که به سران طالبان داده، زیر پا بگذارد!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار