افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 31 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

ولایات شمال کشور؛ میدان رقابت‌های قدرت‌های جهان!

پوتین برای دومین بار اوباما را پشت سر گذاشت

 

حادثات اخیردرافغانستان نشان دهنده این است که این کشور بخصوص ولایات شمال به میدان رقابت‌های قدرت‌های جهان مبدل می‌گردد.

 

اظهارات اخیر قوماندان عمومی نیروهای جرمنی در افغانستان که گفته است نیروهای ناتو باید برای یک جنگ دوامدار در شمال کشور آماده‌گی بگیرند، نگرانی‌های تازه را در کشور برانگیخته است.

 

هیئت اداری ولسی جرگه می‎گوید، جنگ در شمال افغانستان میان قدرت‌های بزرگ جهان است اما قربانی اصلی آن افغان‌ها می‌باشند.

 

عبدالرؤف انعامی منشی این جرگه روز گذشته گفت که کشورهای مخالف روسیه تلاش دارند تا با نا امن ساختن شمال افغانستان، امنیت روسیه را از طریق آسیای میانه تهدید کنند.

 

وی گفت:

 

“قدرت‌های جهانی هم در این جا به نحو جنگ‌های خود را دارند و به نحوی یک دیگر را اخطار می‌دهند که ما تروریزم را در کشورت میاوریم تا جلو دهن کجی‌های روسیه را در مجمع سازمان ملل متحد و شورای امنیت بگیرند.”

 

قبل از این عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور افغانستان نیز ابراز نگرانی کرده که تلاش بر این است تا بهار سال آینده بیش از ۷ هزار افراد وابسته به گروه داعش به ولایات شمالی انتقال یابند.

 

وی همچنان گفته است که در جنگ شمال افغانستان برخی از حلقات استخباراتی منطقه دست دارند.

 

احمد سعیدی آگاه مسایل سیاسی نیز می‌گوید که درگیری‌های پیچیده در شمال افغانستان بیانگر این است که قدرت‌های جهان می‌خواهند تا به تقابل‌شان بگونه دوامدار ادامه دهند.

 

وی افزود:

 

“روسیه و امریکا مستقیماً با یکدیگر در شرق میانه و جا‌های دیگر نخواهند جنگیدند اما در جغرافیایی افغانستان بزودی زور آزمایی خواهند کرد حد اقل سناریو طوری است که جنگ افغانستان سه دهه دیگر هم دوام کند.”

 

موضوع تقابل قدرت‌های بزرگ جهان در شمال افغانستان را با دفتر مطبوعاتی نیروهای ماموریت حمایت قاطع در کابل مطرح کردیم اما این دفتر در مورد ابراز نظر نکرد.

 

در ایمل فرستاده شده از سوی دفتر مطبوعاتی نیروهای ماموریت حمایت قاطع در کابل گفته شده که نیروهای امنیتی افغان در شمال افغانستان بالای وضعیت کنترول دارند و ناتو نیز در زمینه با آنان همکاری‌هایش را ادامه می‌دهد.

 

با این همه جنرال صفت الله همت یکی از آگاهان نظامی می‌گوید که حادثات اخیر در افغانستان نشان دهنده این است که این کشور بخصوص ولایات شمال به میدان رقابت‌های قدرت‌های جهان مبدل می‌گردد.

 

وی پیشنهاد می‌کند که افغان‌ها باید با وحدت ملی مانع این مشکل بزرگ گردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار