افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 11 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

وقتی پسر حکمتیار هم احساس وظیفه می کند!

حبیب‌الرحمان حکمتیار

حبیب‌الرحمان حکمتیار پسر حکمتیار، در حالی که پدرش با برگزاری لویه‌جرگه به شدت مخالف است، برای موافقت با برگزاری آن شروطی را تعین کرد.

در حالی که احزاب اپوزسیون دولت افغانستان برای برگزاری لویه‌جرگه تلاش می‌کنند و حکمتیار رهبر حزب اسلامی نیز در حمایت از دولت افغانستان با برگزاری لویه‌جرگه مخالفت کرده است، اما پسرش شروطی را برای موافقت با برگزاری این جرگه اعلام کرد.

حبیب‌الرحمان حکمتیار پسر رهبر حزب اسلامی در ویبسایت رسمی این حزب اعلام کرد: ما در صورتی از لویه‌جرگه حمایت خواهیم کرد که حق هیچ طرفی پایمال نشده و هیچ طرفی بدون در نظر داشتن وزن خود خواستار حق بیشتری نباشد .

وی در ادامه تصریح کرد: برای حمایت این حزب از برگزاری لویه‌جرگه باید بین تصمیم گیرندگان و اشتراک کننده گان توافق نظر وجود داشته و دستور کار لویه‌جرگه مشخص شده باشد.

حکمتیار پیش از این گفته بود که حزب اسلامی در ارتباط با اجماع ملی با تمام گروه‌ها و جناح‌های موثر رایزنی کرده است تا تمام ایتلاف بزرگی با حضور احزاب و جریان‌های سیاسی تشکیل دهد.

پسر حکمتیار در ادامه این مطلب تاکید کرده که پدر وی نتوانسته است تعدادی از رهبران سیاسی را برای ایجاد ایتلاف گرد هم آورد پس چگونه می‌توان در لویه‌جرگه هزاران نفر را برای رایزنی گرد هم آورند.

به نظر می‌رسد که پسر حکمتیار فکر می‌کند به دلیل اینکه حکمتیار نتوانسته تعدادی از رهبران سیاسی را دور هم جمع کند، اپوزیسیون دولت نیز توانایی برگزاری لویه‌جرگه را ندارد.

این در حالی است که چندی پیش در نشست کندهار که از سوی اپوزیسیون دولت افغانستان برگزار شده بود تنها حدود 100 نماینده از ولسی جرگه از جمله معاون این جرگه، رهبران احزاب سیاسی و بزرگان اقوام نیز اشتراک کرده بودند.

با این حال پیش از این لویه‌جرگه در افغانستان با حضور احزاب اپوزیسیون و مخالف برگزار شده است و موضوع بعیدی به نظر نمی‌رسد.

برخی از کارشناسان معتقدند که دلیل ناکامی حکمتیار در گردهم آوری تعدادی از رهبران سیاسی و یا ایجاد ایتلاف با سایر احزاب به دلیل مواضع ضدو نقیض و جنایات جنگی وی در گذشته است زیرا هیچ یک از رهبران سیاسی نمی‌خواهند پس از ایتلاف با حکمتیار خود را در نظر مردم افغانستان سیاه کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار