افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 9 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

وقتی سررشته کلاف گم می شود

اصلاحات انتخابات بعنوان اصل و اساس تشکیل حکومت چند وجهی دولت وحدت ملی با خدم و حشم و مشاور و معاون و مباشر و نماینده خاص چند برابری نسبت به ریاست جمهوری پیشین، تاکنون در هاله ای از ابهام قرار داشته و این شروع گم شدن سررشته کلاف است.

 

گرچه از خود اصلاحات انتخاباتی و سپس اصلاحات سیستم حکومتی در افغانستان چنین برمی آید که بنابر صلاحدید و نظر خاص تنی چند از مستشاران غربی، بهتر است صدارت و نظام پارلمانی جای نظام حکومت مرکزی را بگیرد و رفته رفته قدرت از هسته به لایه های اطراف برسد اما…

 

اما تشکیل یک کمیسیون تحت عنوان اصلاحات با تمامی حواشی و سروصداها پیرامون چینش و گزینش مهره های آن نمی تواند به خودی خود نوید دهنده روزهای بهتر و وضعیت مطلوب تر نسبت به اکنون باشد بلکه عدم زمانبندی مناسب برای انتخابات پارلمان مزید بر علت شده است.

 

در حال حاضر سخن اصلی درخصوص مشروط و منوط شدن و لازم و ملزوم شدن توامان دو یا چند گزینه برای ارتقا و توسعه سطح و عمق اقتصاد و سیاست و امنیت و نظام افغانستان است؛ به عبارتی دیگر کمک ها منوط به اصلاحات، اصلاحات در گروی کمک ها!

 

در تشریح این نکته می توان گفت تداوم کمک های خارجی ها به افغانستان درحالی مشروط به اصلاحات انتخاباتی شده است که در کشاکش کنونی نمی توان از دولت نصفانصف چند پاره انتظار مدیریت بحران و پرداختن به تمامی جنبه ها با مساوات و مهندسی داشت.

 

در واقع برای کشورهای پیشرفته و توسعه یافته، این الزام و ملزوم ها بسیار مایه مباهات و نیز راهگشای اقتصاد پویا، امنیت نسبی و ثبات سیاسی است اما در افغانستان امروز نمی توان برای عبدالله و اشرف غنی ساختاری متوازن با رعایت تمام جوانب را تعریف کرد.

 

مطالب فوق الذکر تنها بخشی از واقعیت و بدون درنظر گرفتن این مهم است که اصولا کمک های خارجی چه در بخش توزیع چه میزان و چه زمان کمک ها چه اندازه مفید بوده است؟ یا اینکه اصولا اصلاحات انتخاباتی مطابق تعاریف غرب، چه سرنوشتی برای سیاستمداران موروثی و بدون سواد سیاسی افغانستان رقم خواهد زد؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار