افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 27 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

وقتی دوستی ها خطوط قرمز را می شکند

چنین دوستی های فراتر از خطوط قرمز سیاست خارجی و نیز “استثنا” خواندن هند برای کشور، می تواند خاکستر حسادت ها و کینه توزی های پاکستان را مشتعل کند.

 

نخست وزیر هند به افغانستان آمد سخنانش را با مقامات مسوول و اجرایی کشور در میان گذاشت برنامه هایش را به پیش برد، زمینه چینی هایش برای سفرها و برنامه های آتی را انجام داد و کابل را به مقصد اسلام آباد ترک کرد و ارگ نشینان را مات و مبهوت برجای نهاد.

 

اهمیت و حساسیت سفر این متحد قدرتمند منطقه ای و همسایه ی بزرگ افغانستان از یکسو، زنگ خطرها را برای استفاده حداکثری از این دوستی و مناسبات دیپلماتیک در عین نگرانی از عدم جولان و تاخت و تاز بی حساب و کتاب هندی مسلک ها در خاک کشورمان به صدا در می آورد و…

 

و از سوی دیگر این قرابت و نزدیکی بیش از حد به هندوستان و اشتراک دادن آن در افتتاحیه ها و مراسم عظیم ملی از این قبیل، می تواند حساسیت های دیرینه ی پاکستان همسایه دیگرمان و دشمن قسم خورده ی کابل و دهلی را بیش از پیش برانگیزاند.

 

افتتاح ساختمان جدید شورای ملی و دیدارهای دوجانبه و خصوصی با نارندرا مودی، در چنین موقعیتی که قلب آسیا روی شمشیر دو لبه قرار دارد؛ انعکاس ها و ارتعاشات بسیاری در منطقه خواهد داشت؛ جنگ نیابتی چند دهه ای هند و پاکستان در افغانستان مصداقی بر این مدعا است.

 

نکته حایز اهمیت دیگری که نباید از نظر آگاهان سیاسی و نخبگان جامعه مدنی دور بماند سفر نخست وزیر هندوستان به اسلام آباد و دیدار با همتای پاکستانی خود بلافاصله پس از افغانستان است و این می تواند به معنای اتخاذ رویکرد جدیدی برای دهلی و اسلام آباد باشد و کابل را به حاشیه براند.

 

به بیان دیگر، حکومت افغانستان که همواره در تعاملات منطقه ای نقش پایین دستی و منفعل داشته است و در معرض آماج رقابت های دیگر قدرت ها در خاک خود بوده است؛ جای بسی تردید و تامل وجود دارد که از قرابت احتمالی هند و پاکستان بتواند منفعتی ببرد.

 

ضمن تقدیر و تشکر از تمام کمک های نقدی و حمایت های تعلیمی نظامی و پزشکی هندوستان به افغانستان باید متذکر شد چنین دوستی های فراتر از خطوط قرمز سیاست خارجی و نیز “استثنا” خواندن هند برای کشور، می تواند خاکستر حسادت ها و کینه توزی های پاکستان را مشتعل کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار