افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 14 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

وفا حاجی‌اف: توسعه افغانستان در گرو همگرایی منطقوی است

نشست ریکا

معاون وزیر خارجه ترکمنستان با اشاره به افزایش همکاری بین عشق‌آباد و کابل گفت: همگرایی منطقوی یکی از ابزارهای مهم و مؤثر در زمینه برقراری صلح، ثبات و توسعه پایدار در منطقه و افغانستان است.

در حاشیه اجلاس آتی همکاری‌های اقتصادی منطقوی افغانستان (ریکا) نشستی با حضور معاونان وزارت‌خارجه افغانستان و ترکمنستان و نیز هیأت اعزامی کشورهای منطقه و سازمان‌های بین‌المللی در عشق‌آباد برگزار شد.

وفا حاجی‌اف معاون وزیر امور خارجه ترکمنستان در مراسم افتتاحیه همایش آکادمیکی در حاشیه هفتمین کنفرانس همکاری منطقوی اقتصادی افغانستان که قرار است به تاریخ‌های 14 و 15 نووِمبر سال جاری عیسوی در عشق‌آباد برگزار شود، گفت: همگرایی منطقوی یکی از ابزارهای مهم و مؤثر در زمینه برقراری صلح، ثبات و توسعه پایدار در منطقه و افغانستان می‌باشد.

وی افزود: ترکمنستان پابند به اصول اجرای پلان‌های کلان زیرساختی، اقتصادی، اجتماعی و کولتوری در افغانستان است و در این زمینه می‌توان گفت که پلان خط لوله گاز تاپی نقش مهمی را در زمینه احیای اقتصادی ، ایجاد مشاغل، جذب سرمایه گذاری در این کشور و برقراری صلح و ثبات در منطقوی ایفا خواهد کرد.

معاون وزیر خارجه ترکمنستان در این همایش با اشاره به اجرای پلان‌های احداث خط راه آهن بین ترکمنستان و افغانستان و نیز خرید و فروش انرژی برق بین 2 کشور، گفت: ما در این زمینه جهت دست‌رسی خط ریلی و انتقال برق از طریق خاک افغانستان به کشورهای ثالث منطقه نیز اقدامات لازم را در دست اجرا داریم.

وی همکاری در زمینه آکادمیک را از دیگر بخش‌های مهم تعاملات بین عشق آباد و کابل قلمداد کرده و گفت: در حال حاضر ده‌ها نفر از جوانان افغان در مکاتب آموزش عالی در رشته‌های تخنیکی و انجنیری به خصوص انجنیری برق و عمران در ترکمنستان مشغول به تحصیل می‌باشند.

حاجی‌اف در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره افتتاح اتاق بازرگانی ترکمنستان در مزار شریف در آگوست سال جاری عیسوی و نیز راه‌اندازی چند مرکز صحّی در افغانستان توسط ترکمن‌ها، گفت: عشق‌آباد در آینده نیز حضور و اشتراک فعالی در زمینه احیا اقتصادی و همگرائی بیشتر منطقوی در کنار مجامع جهانی خواهد داشت.

عادله راز معاون وزیر خارجه کشورمان نیز در سخنانی ضمن قدردانی بابت میزبانی و مهمان نوازی طرف ترکمنی، گفت: افغانستان و ترکمنستان بهترین همکاری دوجانبه و منطقوی را دارند البته موانعی نیز در این زمینه وجود دارد که با بررسی بیشتر راه حل های جدیدی در نظر گرفته خواهد شد.

وی افزود: پلان‌های منطقوی همچون خط لوله گاز تاپی ، خطوط راه آهن، دالان حمل و نقل و ترازیت کالا لاجورد، پلان کاسا-1000 در همگرایی بیشتر افغانستان و کشورهای منطقوی تأثیر داشته و ابل در این زمینه و سایر تعاملات از ظرفیت‌های مناسبی برخوردار می‌باشد.

معاون وزیر خارجه کشورمان گفت: در اول دیسِمبر سال جاری عیسوی در آذربایجان اجلاس کنفرانس کشورهای قلب آسیا در سطح وزرای امور خارجه افغانستان و کشورهای منطقه برگزار خواهد شد.

وی افغانستان را پل بین آسیای مرکزی و کشورهای جنوب غربی و آسیای جنوبی توصیف کرد و بر اهمیت همایش آکادمیکی مذکور در تحقق این پلان‌ها و پلان‌های جدید تأکید کرد.

در چوکات این انجمن با حضور هیأت سیاسی و آکادمیکی به سرپرستی معاون وزیر خارجه افغانستان و فراسرحد تمنا رییس مرکز مطالعات استراتیژیک وزارت امور خارجه افغانستان فرصت‌ها و ابزارهای جدید برای تقویت همکاری‌های منطقوی در آسیای مرکزی، جنوب و جنوب غرب آسیا مورد بحث قرار گرفت.

اشتراک کننده گان این همایش در سخنانی خود به موضوعاتی همچون تقویت همکاری منطقوی در زمینه انرژی، ارزیابی تعاملات منطقوی و بین المللی، و همچنین پتانسیل تجارت منطقوی و تسهیل حمل و نقل پرداختند.

اشتراک کننده گان در این نشست مبادرت به مبادله دیدگاه‌هایی درباره ابتکارات و پروژه‌های منطقوی در زمینه امنیت و ثبات منطقه، زمینه های جدید همکاری و همگرایی اقتصادی در منطقه با تأکید بر نقش افغانستان مورد بحث قرار دادند.

همایش آکادمیکی مذکور توسط مرکز مطالعات استراتیژیک وزارت امور خارجه افغانستان با همکاری با مؤسسه روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه ترکمنستان و مرکز سازمان امنیت و همکاری اروپا OSCE در عشق‌آباد سازمان دهی و در محل سالون کنفرانس فاکولته روابط بین المللی وزارت امور خارجه ترکمنستان در عشق‌آباد برگزار شد.

از سال 2005، کنفرانس همکاری منطقوی اقتصادی افغانستان (RECCA) من‌حیث یک پلت فورم پیشرو برای گفت‌وگوی اقتصادی بین‌المللی، ایجاد اعتماد و فعالیت در آسیای مرکزی، جنوب و جنوب غرب آسیا بوده‌ است.

همایش آکادمیکی یک فرصت و زمینه مناسب پوهنتونی برای دانشمندان، تحلیلگران و سیاستمداران کشورهای مختلف منطقه برای بحث در مورد فرصت‌ها، چالش‌ها و نیز اقداماتی برای از بین بردن عوامل و موانع مؤثر بر همکاری‌های اقتصادی در این منطقه وسیع می‌باشد.

هفتمین کنفرانس همکاری منطقوی اقتصادی افغانستان (RECCA VII) در 14 و 15 نووِمبر سال جاری عیسوی در شهر عشق‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان برگزار خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار