افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 30 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

وضعیت نابسامان هنر موسیقی در در ولایات شمال کشور

در این روز ها حال موسیقی در افغانستان خوب نیست و به این باور است که بهبود شرایط موجود حمایت بزرگان موسیقی و طبعاً پشتیبانی حکومت را می طلبد.

 

زین الله یک آواز خوان ترکمن در جوزجان که به تشویق دوستان، اعضای خانواده و هم صنفان اش به هنر آوازخوانی رو آورده، به زبان های ترکمنی، دری، ازبکی، پشتو و حتی اردو، آهنگ می سراید.

 

“زین الله قریشی هستم، از ولایت جوزجان، متعلم صنف دوازده.”

 

این هنرمند می گوید: موسقی را نزد استادان موجود فراگرفته و برای آموزش آلات موسیقی، دو تار و دمبوره برای شش ماه به ازبیکستان سفر کرده است.

 

این هنرمند می گوید: با توجه به وضعیت کنونی شک ندارد که در این روز ها حال موسیقی در افغانستان خوب نیست و به این باور است که بهبود شرایط موجود حمایت بزرگان موسیقی و طبعاً پشتیبانی حکومت را می طلبد.

 

اما به گفته وی، معلوم می شود که دولت آنقدر در مسایل امنیتی غرق است که اصلاً وقت برای شنیدن شکایات در عرصه موسیقی ندارد.

 

زین الله می گوید: دولت کدام کاری نمی کند، مگر اینکه آنها خود یک چیزی کنند. او می گوید که رشد موسیقی وابسته به تأمین امنیت است:

 

انجینر حبیب الله خان هنرمند سابقدار ترکمن که در ولایت جوزجان و سرپل شهرت خوبی دارد و یکی از پیروان هنرمند بزرگ ترکمن مرحوم خدای نظر خطب می باشد می گوید: آنانی که هنر کُشی می کنند، دشمنان فرهنگی هستند.

 

گفته می شود، جنگجویان طالبان و سایر گروه های تندرو مسلح مانع رشد هنر و بخصوص هنر آواز خوانی در جوزجان می شوند:

 

“چه بگویم هنرمندان و آواز خوانان که کشته می شوند، از دست کی کشته می شوند؟ از دست دشمنان افغانستان و دشمنان فرهنگ افغانستان کشته می شوند.”

 

این هنرمند افغان که خود دوکان برای فروش کست ها، سی دی و دی وی دی های هنرمندان دارد، می گوید که اگر امنیت نباشد، هنرمند از کار، شوق و علاقۀ که به هنر دارد، بهره نمی برد:

 

“همین حالا امنیت نیست، محفل نیست، زیاد هنرمندان آواز خوانده نمی توانند، اما باز هم هنرمندان ترکمن تلاش دارند. اگر امنیت باشد، این هنرمندان هنوز هم رشد می کنند. زیرا از طرف مردم محافل برگزار می شود، هنرمندان از طرف مردم تشویق می شوند و همچنان کست های آنها بسیار خوب به فروش می رسند.”

 

انجینر حبیب الله خان که از باب نا امنی های اخیر خیلی پریشان است، حکایتی از یک خاطره اش دارد:

 

“یک محفل در قریۀ چکمن اندخوی داشتیم. زمانیکه از اینجا حرکت کردیم به آنها تلیفونی گفتیم که ما روانه شدیم آنها گفتند، بیایید. زمانیکه ما در نزدیک های زیارت شاه مردان قریب اندخوی رسیدیم، باز هم زنگ زدیم و پرسیدیم اکنون کجا بیاییم. گفت که از زیارت که گذشتید ما در همان جا منتظر شما هستیم. زمانی به آنجا رسیدیم، دیدیم که آنها آمده و عذر خواستند و گفتند، طالبان ما را اخطار دادند که در عروسی تان موسیقی نکنید، پول و کرایه راه ما را پرداختند. این یک خاطرۀ ما بود.”

 

این هنرمند افغان اقتصاد ضعیف مردم را مانع دیگر برای پیشرفت موسیقی و هنر آواز خوانی می داند.

 

حفیظ الله شانقل زاده یکی از آوازخوان های دیگر ترکمن در ولایت جوزجان می باشد که با آلات موسیقی غربی آواز می خواند. او می گوید: در سال های اخیر ناامنی در قشلاق ها، ولسوالی ها و حتی مراکز شهرها باعث ضعف اقتصاد مردم شده است.

 

به گفته وی، مردم قدرت پولی برای برگزاری یک محفلی شب نشینی، سالگره و یا محفل ختنه سوری را ندارند، یعنی در مجموع مردم نمی توانند، آزاد مصرف کنند:

 

” اگر اقتصاد شان خوب باشد، وقتی بچه تولد می شود شب شش می گیرند، سالگره برگزار می کنند، زود زود عروسی می شود. حال مردم 300 افغانی بلند گو را کرایه گرفته محافل شان را به خوشی می گذرانند و در آن صورت نیاز به هنرمند ندارند تا آواز بخواند.”

 

با روی کار شدن نظام جدید، ولایات شمال افغانستان از ساحات امن کشور به شمار می رفت و صدای ساز و آواز از آنجا طنین انداز بود، اما با گسترش فعالیت گروه های تندرو مسلح به این مناطق این صدا به تدریج در حال خفه شدن است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار