افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

وضعیت معارف راضی کننده نیست

وزارت معارف در افغانستان پس از وزاتهای داخله و دفاع بیشترین بودجه را دارد. در کنار این در سیزده سال اخیر کمکهای هنگفتی از سوی کشورها و نهادهای جهانی به این وزارت شده است. هر چند مقام ها در وزارت معارف دستاوردهای آموزش و پرورش را در افغانستان پر رنگ تر و برجسته تر از دیگر بخش ها می دانند اما رییس جمهور غنی در دیدار با مسوولان این وزارت گفته است که وضعیت کنونی معارف به راه حلی جدی نیاز دارد. وی از مسوولان وزارت معارف خواسته تا از مسایلی که مربوط به اهداف بنیادی این وزارت نمی شود دست بردارند و روی فراهم آوردن آموزش و پرورش برای فرزندان کشور تمرکز کنند. سخنان وی به چه معنا است؟

 

فاطمه عزیز عضو مجلس نمایندگان در برنامه «کنکاش» گفت: این قدمی مثبت است که رییس جمهور به یکی از اساسی ترین موضوعات متوجه شده است. زیرا اساس ترقی و پیشرفت در جامعه مربوط به معارف َآن جامعه می شود. متاسفانه افغانستان از جمله کشورهایی است که با پایین ترین درجه ثبات مشکلات بسیار زیادی را در عرصه های مختلف در بخش معارف را تجربه می کند. این مشکلات از گذشته های دور در افغانستان وجود داشته است. در طی سیزده سال گذشته کمکهای فراوانی به افغانستان سرازیر شد و جامعه جهانی و کشورهای کمک کننده در افغانستان به معارف بیشترین توجه را داشتند اما به آن صورت که باید در این عرصه استفاده می شد، استفاده درست صورت نگرفت.

 

وی در ارتباط با کمبودها و مشکلات مدارس در افغانستان عنوان کرد: در حال حاضر هفت هزار مکتب تعمیر ندارند، بیشتر مدارس صندلی های کافی ندارند، آب نوشیدنی ندارند، سرویس های بهداشتی ندارند. امروزه در افغانستان اهل معارف هم از شاگردان و هم استادان مشکلات جدی دارند. این موضوعات ده ها بار به وزارت معارف عنوان شده و تصاویری برایش ارایه شده است اما هیچ توجهی به آن نشده است.

 

بانو عزیز ادامه داد: متاسفانه وزارت معارف بیشتر توجه به کمیت جذب افراد به معارف داشته و به کیفیت آن بی توجه مانده است. به این توجه نشده است که آیا امکاناتی در اختیاردانش آموزان و استادان قرار گرفته است یا خیر. بنابراین وضعیت معارف رضایت بخش نیست و در سیزده سال گذشته هم مطابق با توقع مردم در این عرصه کار جدی نشده است.

 

وی در ارتباط با کمبود فضای دینی در مدارس افغانستان و نیاز مردم به آن گفت: در افغانستان مردم نیاز به مدارس دینی دارند. به همین دلیل بسیاری از فرزندان وطن، سالانه به پاکستان برای فراگیری علوم دینی می روند. اگر معارف افغانستان، مکاتب کشور را بر اساس مسایل دینی بنیان گذاری کند، همانطور که برای دیگر علوم سرمایه گذاری می شود، دیگر ضرورت به ایجاد مدارس دینی نیست و دیگر ضرورت به این نیست که فرزندان وطن به پاکستان بروند و از آنها سوء استفاده شود و آنها را منحرف شازند و طالبانی خاین به وطن بسازند. این هم از جمله نواقصی است که وزارت معارف باعث آن شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار