افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 1 فوریه , 2017 لینک کوتاه خبر :

وضعیت سیستم زراعتی کشور بهبود خواهد یافت

 

روز گذشته قراردادی میان وزیر زراعت و موریز یو کن نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان به امضا رسید.

 

اتحادیه اروپا در افغانستان دو نیم میلیون یورو را برای انکشاف زراعت و رشد تولیدات زراعتی به افغانستان کمک می‎کند.

 

اسدالله ضمیر وزیر زراعت، آبیاری و مالدرای افغانستان روزگذشته حین امضای قرار داد این کمک در کابل گفت این پول در بخش‎های ارزیابی و بهتر شدن سیستم‎های زراعتی به مصرف می‎رسد.

 

 

ضمیر گفت که آنان زون‎های زراعتی را مشخص ساخته و همچنان در بخش عصری سازی سیستم‎های زراعتی و بلند بردن ظرفیت‎ها تلاش می‎کنند.

 

او افزود:

 

“ما زون‎های اقتصادی زراعتی را مطالعه و مشخص می‎کنیم، حالا دهاقین ماعنعنوی کشت می‎کنند تغییر اقلیم تاثیرخود را دارد این تکنالوژی‎های جدید که در منطقه نظیر ندارد با این شیوه‎های که ما کار می‎کنیم و کارهای که درین هفتاد سال صورت نگرفته باید نهادینه شود.”

 

آقای ضمیر گفت که آنان به هدف نظارت دقیق از پروژه‎ها یک سلسله طرح‎های را ساخته‎اند که در تطبیق پروژه‎ها مفید واقع می‎گردد.

 

به اساس معلومات وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان این پروژه به متخصصین زراعت و دهاقین کمک می‎کند که از زمین، آب و خاک استفاده موثر نموده و زیان‎های آینده زراعتی را پیشبینی و تحلیل کنند.

 

به گفته مسئولان این وزارت این پروژه در بخش استفاده دوامدار از زمین‎های زراعتی، و تقویت پالیسی و برنامه‎های مناسب درین بخش نقش مثبت را بازی می‎کند.

 

در عین حال نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان می‎گوید که از طریق این کمک می‎خواهند در کنار بهتر ساختن زندگی دهاقین سطح فقر را در افغانستان کاهش بدهند.

 

مو ریزیوکن نماینده این اتحادیه گفت که می‎خواهند به اساس ارزیابی تولیدات و محصولات زراعتی از مصئونیت غذایی حمایت کرده و در آن بهبود بیاورند.

 

او افزود:

 

” شما می‎دانید که زراعت برای افغانستان ارزش حیاتی دارد، ما از رشد و انکشاف زراعت درین کشور استقبال می‎کنیم، ما مطمین هستیم که با کار مشترک می‎توانیم با هر گونه مشکل درین بخش مقابله نمایم، توسط تکنالوژی ما می‎توانیم دست آوردهای خوب داشته باشیم.”

 

این در حالیست که هنوز هم کشت در افغانستان به شکل سابق و عنعنوی صورت گرفته و در این بخش از پیشرفت‎های جدید استفاده نشده‎است.

 

اما وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان می‎گوید که تلاش می‎کند سیستم زراعتی افغانستان را به تکنالوژی جدید عیار ساخته و تولیدات زراعتی را رشد بدهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار