افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 16 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

وضعیت رقتبار بیجا شده گان در ولسوالی پشتونکوت فاریاب

به ادامه درگیری و نا امنی ها حدود 400 فامیل از منطقه خواجه ناموسی مربوط ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب بیجا شده در مرکز شهر میمنه و دیگر قریه ها متواری شده اند.

 

در حال حاضر این بیجا شده ها به وضعیت رقتباری زندگی می کنند. یکتن از بیجا شده ها وضعیت کنونی خویش را این گونه بیان کرد:

 

“اسم من احمد خالد یکتن از باشنده گان خواجه ناموسی استم. تقریباً 10 روز می شود که ما از دست طالبان مهاجر شده در شهر میمنه آمدیم. ما تقریباً 300 فامیل بیجا شده و در میدان هوایی شهر میمنه در خانه ها جا به جا شده ایم. مشکلات ما بسیار زیاد است و مهاجرین دیگر هم روز به روز زیاد شده به شهر می آیند. از یک طرف راه را ماین فرش کرده اند و از طرف دیگر اقتصاد مردم بی حد ضعیف شده ما مال و جای و همه چیز خود را از دست دادیم. شما خودتان به چشم سر دیدید که ما بسیار به حالت بد قرار داریم. آواره و پریشان هستیم از یک طرف جای نشستن نداریم و از طرف دیگر مواد خواراکی نداریم همین طور مشکلات گریبان گیر ما شده است.”

 

همچنان خدیچه زن 40 ساله باشنده ی خواجه ناموسی در حالیکه فقر و بیچاره گی او را سخت پریشان ساخته است در مورد مشکلاتش چنین می گوید:

 

“نصف اعضای فامیل ما او طرف مانده و نصف فامیل به این طرف، در جریان جنگها شوهرم و پسرجوانم کشته شدند، صغیردار استم، هیچ کس و کوی ندارم. در شهر میمنه مهاجر شده آمدیم، گاهی در یک خانه و گاهی به خانه دیگر میرویم روزانه مسلمان ها برای ما یک لقمه نان می دهند و شام که شد به میدان خدا می مانیم.”

 

از وی پرسیدم که آیا برای شما تا حال کمکی هم صورت گرفته یا خیر؟ وی گفت:

 

” نخیر، تا به حال برای ما کسی کمک نکرده خواهش می کنم که دولت برای ما کمک کند ما سخت محتاج هستیم.”

 

درین حال عبدالقدیر قادری سرپرست ولسوالی پشتونکوت با تایید مشکلات بیجا شده ها در زمینه گفت:

 

“خیلی مرد قریه های خود را رها کرده آمده اند. سر اینها طالبان فشار آورده اند که شما قریه جات خود را ترک کنید چون ما زد و خورد می کنیم از سوی دیگر در بالای تپه ها پوسته های امنیتی ما قرار دارد و در پایین تانکها موجود است و طالبان هم در داخل قریه ها جا به جا شده اند و از داخل خانه های مردم فیر می کنند. به او خاطر یک تعداد افراد خانه های خود را ترک کرده آمدند در شهر. کسانیکه پیش ما آمده و موضوع بیجا شدن خود را طرح کردند از هر قریه 50 فامیل و 100 می باشد به این حساب حدود 400 الی 500 فامیل می شود که از مناطق خواجه نا موسی، خانه های خود را ترک نموده اند.”

 

آقای قادری همچنان افزود، تا زمانی که در مناطق خواجه موسی عملیات های نظامی راه اندازی نشود این خانواده ها نمی توانند دوباره به خانه های شان برگردند. وی علاوه کرد که عرایض بیجا شده ها به ارگانهای ذیربط فرستاده شده است:

 

منطقه ی خواجه ناموسی در شمال شهر میمنه موقعیت داشته و با کشور ترکمنستان هم مرز می باشد. اکثریت باشنده گان این منطقه مالدار و زراعت پیشه بوده اما به گفته اهالی آن، در اثر ادامه ی جنگ و خشونت و افزایش ناامنی ها مردمان آن مناطق سخت متضرر شده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار