افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

وضعیت افراد گروگان گرفته شده همچنان نامعلوم است

مقامات نظامی در کشور می گویند که سرنوشت دست کم پنجاه تن که در مسیر شاهراه کابل – قندهار و ولایت دایکندی به گروگان گرفته شده، همچنان نامشخص است.

 

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله می گوید که تلاش ها برای رهایی افراد گروگان گرفته شده شدت یافته اما او تایید کرد که این تلاش ها هنوز به نتیجه ملموسی نرسیده است.

آقای صدیقی گفت که تحقیقات برای شناسایی هویت ربایندگان آغاز شده است اما او در مورد محل نگهداری گروگان ها چیزی نگفت.

مردان مسلح ناشناس، به تاریخ چهار حوت 1393 با توقف دادن دو اتوبوس در منطقه شاه جوی ولایت زابل دست کم سی و یک مسافر را با خود به محل نامعلومی بردند.

مقامات محلی ولایت زابل می گویند که بیشتر ربودشدگان مسافران بودند که از ایران به افغانستان باز می گشتند.

در حالیکه مردم و اعضای خانواده گروگان ها برای رهایی مسافران لحظه شماری می کنند که به تاریخ 4 حمل 1394 مردان مسلح ناشناس که گفته می شود وابسته به گروه طالبان هستند در ولایت دایکندی بیست تن را گروگان گرفتند.

ضامن علی پویا، ولسوال کجران دایکندی می گوید که این افراد از کوتل موسوم به چوقدار این ولسوالی ربوده شده اند.

این افراد بیشتر، دکانداران محل و رانندگان هستند که هنوز خبری از سرنوشت آنها در دست نیست.

موج اعتراض ها

 

هزاران تن در چندین شهر افغانستان در اعتراض به گروگان گیری مسافران اعتراض کردند و دولت را به بی توجهی و خاموشی در قبال سرنوشت گروگان ها متهم کردند.

معترضان گفتند که رهبران حکومت وحدت ملی برخورد دوگانه در برابر اقوام افغانستان دارند و خانواده گروگان ها نیز می گویند که آنها امید شان را از دولت برای رهایی اعضای خانواده شان از دست داده اند.

پیشتر، معترضان در ولایت غزنی از دولت خواسته بودند که زمینه رهایی گروگان ها را فراهم کنند انها هشدار دادند که اگر به زودترین زمان ممکن گروگان ها آزاد نشوند، آنان شاهرها کابل – قندهار را بروی ترافیک مسدود خواهند کرد.

در همین حال، ذوالفقار امید، رییس حزب کار و توسعه در اعتراض به طولانی شدن زمان گروگانگیری و بی توجهی دولت در این مورد، در مقابل پارلمان کشور تحصن کرده است.

آقای امید می گوید که رفتار رهبران حکومت وحدت ملی در مقابل رویدادهای مختلف از جمله گروگانگیری نژاد پرستانه است.

او گفت: “کاسه صبر مردم افغانستان لبریز شده و دیگر تحمل ربوده شدن مردم هزاره نمانده است، در صورتی که این روند همچنان ادامه یابد، حکومت با خشم مردم افغانستان مواجه خواهد شد.”

علاوه بر افغانستان در چندین شهر کشورهای خارجی از جمله ایتالیا و کانادا نیز گردهمایی های اعتراضی در محکوم کردن خاموشی دولت در برابر حادثه گروگان گیری برگزار شده است.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار