افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

وضعیت اسف بار زنان بیوه در کوچه زن‌آباد

زن

 

آنان می‌گویند پس‌از آن که شوهران شان کشته شدند، هیج جایی برای زنده‌گی و نانی برای خوردن نداشتند؛ از همین رو به این منطقه آمدند و این سرپناه‌ها را برای خودشان ساختند.

 

شماری از زنان بیوه در گوشه‌یی از شهر کابل در وضع نا به‌سامانی زنده‌گی می‌کنند. این زنان پس از آن که سرپرستان شان را در جنگ‌ها از دست دادند، به تپۀ کارته نو کابل پناه بردند و برای‌شان سرپناه ساختند.

 

این کوچه را می‌توان «زن‌آباد» گفت. این کوچه بر تپۀ کار تۀ نو کابل، مکانی‌است برای جای زنده‌گی زنان بیوه‌یی که جنگ، نان‌اوران شان را از آنان گرفت.

 

آنان می‌گویند پس‌از آن که شوهران شان کشته شدند، هیج جایی برای زنده‌گی و نانی برای خوردن نداشتند؛ از همین رو به این منطقه آمدند و این سرپناه‌ها را برای خودشان ساختند.

 

بی‌بی آمنه می‌گوید: «خیاط بودم، اما همه چیزم را از دست دادم. آمدم و با دست‌های خودم این خانه را ساختم.»

 

این زن که زخم‌های سختی در تنش دیده می‌شوند می‌گوید که ۱۰ سال پیش وقتی از مهاجرت به افغانستان برگشت، خانه نداشت. در یک ویرانه زنده‌گی می‌کرد. سپس به این تپه آمد و این خانه را ساخت، اما هیچ چیزی برای خوردن ندارند.

 

تمامی زنانی که این‌جا زنده‌گی می‌کنند حکایت‌های تلخی دارند. باران‌های اخیر خانۀ یکی از آنان را ویران کرده و خودش را زخمی ساخته‌است.

 

شاه‌جان می‌گوید: «بیوه استم. یک پسر داشتم سرطان داشت مُرد، پول جمع کرده بودم ۲۵ هزار افغانی شده بود. سیل آمد همه‌اش را با خود برد. سنگ و خشت خانه هم سرم افتاد و زخمی شدم.»

 

خاصه‌گل می‌گوید: «این‌جا دشت بود. ما خودما خشت زدیم و خانه را بسیار به سختی ساختیم.»

 

هفت کودکی که پدر و مادر ندارند، نیز در میان این زنان زنده‌گی می‌کنند.

 

خدیجه از مردم می‌خواهد: «ما نان، آرد و روغن می‌خواهیم.»

 

ماریا می‌گوید که عمه‌اش از آنان سرپرستی می‌کند: «پدرم کشته شد و حالی ما همرای عمۀ مان استیم. او ما را سرپرستی می‌کند.»

 

در این منطقه نزدیک به ۱۰ زن بیوه که جایی برای رفتن و زیستن نداشتند، به این تپه آمدند و برای خود سرپناه ساخته‌اند. آنان از حکومت و نهاد‌های دیگر می‌خواهند تا برای شان کمک کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار