افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 21 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

وزیر صحت عامه از ایجاد تسهیلات جدید صحی در مناطق محروم خبر داد!

فیروزالدین فیروز

 

دوکتور فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه در یک کنفرانس مطبوعاتی از ایجاد تسهیلات جدید صحی در مناطق محروم کشور خبر داد.

 

وزیر صحت عامه گفت: ” به اساس سروی صحی ۲۰۱۵ یک سلسله پیشرفت ها در عرضه خدمات صحی به مردم کشور صورت گرفته ولی هنوز هم این وزارت با  چالش های زیادی روبرو است، از جمله میتوان از عدم  دسترسی حدود سه میلیون  نفوس به خدمات صحی در فاصله دو ساعت ‍  پیاده روی در مناطق روستایی و دور افتاده نام برد.

 

دوکتور فیروز افزود: “بلند بردن سطح دسترسی مردم به خدمات صحی با کیفیت ازجمله الویت ها، اهداف و تعهدات وزارت صحت عامه میباشد که در این راستا وزارت صحت عامه به همکاری شرکای  بین المللی، اقدامات و ابتکاراتی را روی دست گرفته است تا بتواند به اهداف فوق نایل آید. این خدمات، مناطق دور دست، نا امن و محلات کوچی نشین  را در بر میگیرد. ”

 

وزیر صحت عامه در ادامه سخنانش افزود، بعد از مرور و ارزیابی ارقام، شواهد و درخواست های مردم، وزارت صحت عامه ساحاتی را که درآن مناطق مراکز صحی موجود نبوده شناسایی نمود. بعدآ تلاش های ممتد به منظور فراهم آوری منابع مالی برای عملی نمودن تعهدات فوق صورت گرفتٰ که در نتیجه؛ خوشبختانه امروز ما شاهد اقدامات ذیل میباشیم:

 

  • ایجاد 379 مراکز صحی جدید و 714 پوسته های صحی جدید در سراسر کشور در سال جاری؛ که در نتیجه حدود سه میلیون نفوس را در بیشتر از5000  قریجات دور دست کشور ازین خدمات مستفید خواهند گردید.

 

  • برعلاوه ایجاد مراکز صحی جدید فوق الذکر؛ به تعداد 310 مراکز صحی فرعی موجود  از نظر تعداد کارمندان و تجهیزات  در قسمت ارایه خدمات واکسیناسیون ارتقاء داده میشود .

 

  • ایجاد 15 تیم صحی سیار جهت عرضه خدمات صحی برای کوچی ها در محلات کوچی نشین کشورایجاد خواهد گردید.

 

 

قابل ذکر است که علاوه بر ایجاد و ارتقاء مراکز فوق الذکر؛ وزارت صحت عامه جهت بلند بردن کیفیت و میزان استفاده از خدمات  صحی در تمام مراکز صحی فعال کشور؛ ابتکارات و اقدامات لازم را نیز روی دست گرفته است. خوشبختانه با اجرای اقدامات فوق زمینه کاری برای بیشتر از 2428 کارمندان صحی و حمایوی در سراسر کشور مهیا میگردد. اقدامات فوقآ ذکر شده در ظرف 6-9  ماه آینده عملی خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار