افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

وزیر دفاع: پس از 2014 ‘ولایات جنوب و شرق’ هدف اصلی طالبان است!

عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان که امروز (سه شنبه) در جلسه عمومی مشرانوجرگه دعوت شده بود از تمرکز مخالفان مسلح دولت در شماری از ولایت های جنوبی هشدار داد.
آقای وردک می گوید، مخالفان مسلح دولت تصمیم دارند که از ولایت های قندهار، هلمند، کنر و نورستان برای ساخت پناهگاه و آموزشگاه شان، پس از سال 2014 استفاده کنند.
وزیر دفاع ملی گفت:” ولایت کابل در دوهفته گذشته شاهد 218 تهدید مسلحانه از سوی مخالفان مسلح دولت بوده که نسبت به سال های گذشته 9 درصد، کاهش را نشان می دهد.”
وزیر دفاع ملی پس از نگرانی کمیسیون امنیت داخلی مشرانوجرگه، از وضعیت امنیتی کشور، به پارلمان حضور یافت.

عبدالرحیم وردک درحالی از بهتر شدن امنیت کشور سخن می گوید که در حملات چند هفته اخیر در شهر کابل و برخی دیگر از ولایت ها، بیش از 110 نفر کشته و زخمی شدند.
با این حال شماری از آگاهان عدم کارکرد درست ارگان های امنیتی را عامل اصلی این حملات می دانند؛ اما وزیر دفاع این اظهارات را رد کرد.
عبدالرحیم وردک، از کشف 26 ذخیره گاه مهمات در اطراف شهر کابل و بازداشت 390 نفر به اتهام انتقال مواد انفجاری و سازماندهی حملات هراس افکنی خبر داد.
او افزود که فعالیت های مخالفان مسلح دولت، در سال جاری نسبت به سال های گذشته 11 درصد کاهش یافته است.
کاستی ها و تهدیدات
عبدالرحیم وردک نبود نیروی هوایی مجهز، کادر فنی، تحقیقاتی و سلاح های دور بُرد را از کاستی های عمده وزارت دفاع ملی عنوان کرد.
او تاکید کرد که گفتگوها با مقام های آیساف صورت گرفته است تا پس از خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، سلاح های سنگین این نیروها، در اختیار اردوی ملی قرار داده شود.
وزیر دفاع ملی افزود که اسناد خریداری 30 هلی کوپتر و 20 طیاره با بال ثابت تکمیل شده و به زودی این تجهیزات در اختیار نیروی هوایی افغانستان قرار خواهد گرفت.

این درحالی است که پارلمان افغانستان از کمبود نیروی امنیتی برای به دست گرفتن مسئولیت های امنیتی کشور ابراز نگرانی کرده اند.
با این حالی، وزیر دفاع ملی می گوید، پس از خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، شمار نیروهای امنیتی در ولایت های که شامل تهدیدات بالاست، افزایش می یابد.
براساس آمار وزارت دفاع ملی، ولایت های قندهار، هلمند، کنر و نورستان شامل تهدیدات بالا از سوی مخالفان مسلح دولت است.
شایسته سالاری
عبدالرحیم وردک در پاسخ به پرسش های سناتوران، مبنی بر قومی شدن تشکیلات اردوی ملی گفت که وزارت دفاع ملی در تازه ترین برنامه های خود سیستم شایسته سالاری را روی دست گرفته است.
این درحالی است که شماری از نمایندگان مشرانوجرگه می گویند که وزارت دفاع ملی در تعیینات جدید خود، بیشترین سهمیه را به قوم پشتون داده است.

وزیر دفاع ملی گفته های سناتوران را رد کرده گفت:” وزارت دفاع ملی، تنها وزارتی است که بر اساس شایسته سالاری تعیینات خود را انجام می دهد.”
وردک از نتایج نشست شیکاگو ابراز امیدواری کرده گفت که جامعه جهانی باید برنامه های موثری را برای ده سال آینده اردو ملی افغانستان روی دست گیرد.
نشست شیکاگو، به میزبانی مقام های امریکایی، در اواخر ماه جاری میلادی با حضور نمایندگان کشورهای مختلف جهان برگزار می شود.
جستجوی راه های تمویل مصارف نیروهای امنیتی افغانستان پس از سال 2014 از آجندای اصلی این نشست عنوان شده است.

 

 

 

 

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار