افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 19 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

وزیر دفاع عازم کانادا شد…

%d8%b9%d8%a8%d8%af%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%ad%d8%a8%db%8c%d8%a8%db%8c

 

وزیر دفاع افغانستان برای اشتراک در کنفرانس بین‌المللی امنیتی راهی کانادا شده‌است. این کنفرانس دیروز آغاز و برای دو روز دیگر ادامه می‌یابد.

 

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، در این کنفرانس روی مبارزه با تروریزم و کمک‌ کشور های که در افغانستان حضور نظامی دارند، بحث می‌شود.

 

عبدالله حبیبی وزیر دفاع افغانستان با شماری از نظامیان افغان برای اشتراک در این کنفرانس سه روزۀ بین‌المللی بنام “هالیفکس” دیروز عازم کانادا شده‌اند.

 

در این نشست علاوه بر اشتراک وزرای دفاع، نزدیک به سه صد مقام و کارشناس امنیتی از کشورهای مختلف جهان نیز اشتراک دارند.

 

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت:

 

” روی کمک‌ کشورهای که در افغانستان نیرو دارند و مبارزه علیه تروریزم، در این کنفرانس بحث می‌شود و به این منظور وزیر دفاع افغانستان در این کنفرانس دعوت شده‌است.”

 

در صفحه انترنتی “هالیفکس” آمده‌است که امروز شنبه روز دوم کنفرانس، سید طیب جواد مشاور ارشد پالیسی خارجی ریاست اجرائیه افغانستان، بیانیۀ ایراد می‌کند و حسین حقانی سفیر اسبق پاکستان در واشنگتن و آمر بخش آسیای جنوبی و مرکزی در انستیتوت هودسن نیز از جمله سخنرانان امروز این نشست بین‌المللی خواهد بود.

 

نشست امنیتی “هالیفکس” در سال گذشته میزبان تعدادی زیاد از کارشناسان نظامی و امنیتی بود، اما امسال این نشست در حالی برگزار می‌شود که افغانستان به افزایش حملات مخالفین مسلح حکومت از جمله جنگجویان گروه تندرو دولت اسلامی یا داعش روبرو است.

 

مقامات افغان در ارتباط به افزایش حملات و خشونت‌ها در افغانستان، پاکستان را متهم می‌کنند، چیزیکه مقامات در پاکستان همیشه آن را رد کرده‌اند.

 

در صفحه انترنتی کنفرانس امنیتی بین‌المللی “هالیفکس” بدون ذکر نام کسی گفته شده که کارشناسان امور نظامی پاکستان نیز در این نشست اشتراک می‌کنند.

 

در نشست “هالیفکس” یکی از مسایل مورد بحث امنیت و دهشت افگنی در پاکستان نیز می‌باشد.

 

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت، اشتراک کنندگان باید تدابیری را به خاطر مبارزه علیه تروریزم در منشأ اصلی آن اتخاذ کنند. به گفته وی ترورریست‌ها در پاکستان مسلح و تمویل شده، جهت فعالیت‌های تخریبی به افغانستان فرستاده می‌شوند.

 

در این حال گفته می‌شود، فیصله‌های این کنفرانس بین‌المللی الزامی نبوده و صورت اجرایی ندارد.

 

اما معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، این یک فرصت خوب برای جلب توجه جهانیان به افغانستان و تقویت اردوی ملی می‌باشد.

 

او گفت:

 

“من معتقدم کشور‌های غرب آنچنانکه فیصله بکنند در هر کنفرانسی که باشد برای افغانستان مفید است. ما می‌توانیم در برابر کشورهای که تروریستان را تمویل و تجهیز می‌کنند، با امکانات بیشتر ادامه بدهیم.”

 

با آنکه، نشست سالانه امنیتی “هالیفکس” قدرت اجرایی ندارد، اما ابراز نظرها و بحث‌ها در این نشست تا حدی زیاد می‌تواند تأثیر قوی بر تعیین استراتیژی‌ها برای تأمین امنیت و غلبه بر دشواری‌های امنیتی در نقاط آسیب پذیر جهان داشته باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار