افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 23 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

وزیر دفاعی که نیامده، مجلس را منفجر کرد

پس از 8 ماه انتظار برای معرفی کلیدی ترین عضو کابینه حکومت وحدت ملی متشکل از حامیان و افرادی که اشرف غنی و عبدالله زیر دین آنها بودند؛ سرانجام مقرر شد در روزی غیرقانونی در مجلسی غیرقانونی با عملی غیرقانونی وزیری بیگانه با قانون روی کار بیاید.

 

معصوم استانکزی که در کارنامه اش جز سیاهی و تباهی و نیرنگ و خیانت و ترور افراد برجسته و اتهامات مختلف سیاسی و امنیتی چیزی به چشم نمی خورد؛ به عنوان سرپرست کنونی وزارت دفاع قرار بود صبح روز گذشته توسط سرور دانش معاون دوم رییس جمهور به مجلس معرفی شود و رای اعتماد بگیرد.

 

اما قدوم وی برای پارلمان چندان خوش یمن نبود و 8 ماه انتظار برای رونمایی از وزیر گماشته شده دفاع به 8 انفجار پیاپی در صحن علنی مجلس با بمب های کارگذاری شده در درب اصلی انجامید که رعب و وحشت را به جان اعضای مجلس و معاون رییس جمهور انداخت.

 

وزیر دفاعی که نیامده، مجلس را منفجر کرد قرار است در نشست آتی ایتلاف بین المللی آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو به نمایندگی از افغانستان شرکت کند؛ این درحالی است که در نشست پیشین فرماندهان و سران عضو ناتو نیز سرپرست وقت وزارت دفاع حضوری نباتی و نمادین داشت.

 

نظر به اینکه زین پس تداوم کار نمایندگان دور پیشین پارلمان وجهه قانونی و مشروعیت ندارد؛ باز بودن پارلمان نیز عملی غیر قانونی است؛ ازدحام اعضای پیشین برای رای گیری بر سر وزیردفاع نیز در مجلسی که همواره به حد نصاب نمی رسید غریب می نماید.

 

در هنگام ترور رهبر شهید استاد برهان الدین ربانی که فرد انتحاری توسط همین استانکزی به اتاق وی وارد شد نیز هنگام انفجار مواد همراه خود، هر دو جان باختند و نامزد وزیر دفاع که در حال خروج از اتاق بود زخمی شد.

 

اینک نیز سرور دانش متاثر و در معرض فشار روانی و آسیب های احتمالی و اعضای مجلس نمایندگان در محاصره تک تیراندازان و بمب ها و جراحات و زخم ها ماندند ولی معصوم استانکزی در حاشیه امن خود از مهلکه جان سالم به در برد.

 

گرچه رای اعتماد در شکل مرسوم خود با زدوبندهای بی شمار و معاملات نهان و آشکار همراه است و چندان مورد اطمینان نیست اما در چنین مجلس ناموجه و غیرقانونی ای، با اعضای ناموجه و غیرقانونی و در وضعیت نابسامان کنونی، بیشتر غیرضروری می نماید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار