افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 3 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

وزیر داخلهء پاکستان: چوکیدار افغانستان نیستیم!

ما چوکیداران افغانستان نیستیم و به شمول اشرف غنی به هیچکس هم جوابده نیستیم!

 

چودری نثارعلی خان وزیر داخلهء پاکستان از اینکه افغانستان شکایت هایش را از پاکستان با کشورهای دیگر مطرح می کند، ابراز ناراحتی کرده است.

 

چودری نثارعلی خان روز گذشته در شهر اسلام آباد به خبرنگاران گفت:

 

“ما چوکیداران افغانستان نیستیم و به شمول اشرف غنی به هیچکس هم جوابده نیستیم. اگر در افغانستان کسی جنجال کند، پاکستان متهم ساخته می شود. افغانستان نگرانی هایش را با ما شریک کند. ما همیشه به شنیدن گپ های آنها و گفتگو در مورد نگرانی هایشان حاضر هستیم.”

 

پاکستان قبلاً نیز گفته بود که افغانستان بطور علنی در مورد مداخلات پاکستان در آن کشور صحبت نمی کند. افغانستان باید مسایل را بطور مستقیم با پاکستان مطرح سازد.

 

این اظهارات چودری نثارعلی خان وزیر داخلهء پاکستان بعد از آن صورت می گیرد که اخیراً عبدالله عبدالله رییس اجراییهء حکومت افغانستان در حاشیهء اجلاس اسامبلهء عمومی سازمان ملل متحد با تعدادی از اعضای دایمی شورای امنیت این سازمان ملاقات نموده و در مورد مداخلات پاکستان با آنها صحبت کرد.

 

عبدالله عبدالله گفته است که جامعهء جهانی می داند، محلات امن تروریستان در کجاست، کی آنها را آموزش می دهد و تروریست از کجا رهبری می شوند؟

 

اما آقای عبدالله تاکید کرد که افغانستان با هیچکس دشمنی ندارد.

 

روز پنجشنبهء هفتهء جاری اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در جریان ملاقات با بزرگان قومی و افراد متنفذ بطور غیر مستقیم جنگ در ولایت کندز را با پاکستان ارتباط داده گفت، کندز قربانی اظهاراتی شد که اخیراً عبدالله عبدالله در نیویارک به آن اشاره کرد.

 

اشرف غنی رییس جمهور افغانستان گفت:

 

“منطقه را ساخته ایم، اجماع آمده است، شرایط و توازن بطور اساسی تغییر کرده، اما علت جنگ چیست؟ علت جنگ اینست، زمانیکه داکتر صاحب عبدالله در نیویارک بیانیه می دهد که افغانستان بسوی ثبات در حرکت است، گفته می شود بیایید پیغام بی ثباتی را بدهیم، دیگر هیچ حرفی نیست… این جنگ جنگ فرمایشی بود، کندز قربانیست، همهء ما قربانی هستیم.”

 

از جانب دیگر همزمان با اشغال کندز توسط طالبان، مقامات پاکستانی خواستار آغاز فوری گفتگو ها بین طالبان و حکومت افغانستان شدند.

 

جنرال راحیل شریف لوی درستیز پاکستان در جریان سخنرانیش به یک کنفرانس امنیتی در شهر مونشن آلمان تاکید کرد که با وصف تاخیر برای جلوگیری از توسعهء منازعات در افغانستان، صلح و آشتی مهم است.

 

جنرال راحیل شریف لوی درستیز پاکستان از همهء جوانب با نفوذ خواست پروسهء صلح را در افغانستان دوباره آغاز کنند که در ماه جولای سالجاری آغاز شد و بعداً طالبان از آن صرف نظر کردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار