افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 26 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

وزیر خارجه : مبارزه با مواد مخدر نیازمند تلاش های همنوا و چند جانبه است!

 وزیر خارجه افغانستان می گوید: دولت کابل متعهد به مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر می باشد.
داکتر زلمی رسول وزیر امور خارجه کشورمان برای شرکت در کنفرانس بین المللی مبارزه علیه مواد مخدر به کشور پرو سفر کرده است.در این کنفرانس وزرای خارجه و روسای ادارات مبارزه علیه مواد مخدر 60 کشور از جمله داکتر زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان و چندین سازمان بین المللی حضور داشتند.

داکتر رسول در سخنان خود بر عزم راسخ افغانستان، مبنی بر تداوم مبارزهء ملی علیه مواد مخدر و سهمگیری در تلاش های بین المللی مربوط به این امر تاکید کرد.

بر اساس یک اطلاعیه وزارت امور خارجه، داکتر رسول در این کنفرانس گفت: “دولت افغانستان قویاً متعهد است و گام های مشخصی را در سطوح ملی، منطقوی و بین المللی به منظور مبارزه علیه مشکل جهانی مواد مخدر برداشته است که شامل تصویب قوانین و تقویت ادارات تنفیذ قانون، ریشه کنی محصولات، امحای لابراتوار ها، جلوگیری از ورود پیشساز ها در کشور، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، ایجاد فرصت های بدیل برای زارعین می باشد”.

داکتر رسول با اشاره به دستآورد های عمدهء کشورمان در ده سال گذشته در زمینه مبارزه با مواد مخدر، یادآور شد: سال گذشته 1925 مزرعه خشخاش در 719 ولسوالی در 14 ولایت تخریب شدند”.

وی افزود “از سال 2007 تا 2010، احصائیهء ما کاهش قابل ملاحظه یی را در کشت مواد مخدر نشان میدهد. ما محکمهء مخصوصی را به منظور پیگرد قانونی افراد دخیل در تجارت مواد مخدر ایجاد نموده ایم که ده ها قاچاقبر را تاکنون در آن محکوم شده اند.

داکتر رسول فداکاری های مردم افغانستان را در مبارزه علیه مواد مخدر در طی ده سال گذشته یاد آور گردیده گفت “کشور ما، قربانی اصلی مشکل مواد مخدر است، و ما هر روز تاوان بزرگی را در مبارزه علیه تولید و قاچاق مخدر میپردازیم.

وی اعلام کرد: تنها سال گذشته 40 افسر را در عملیات های مبارزه با مواد مخدر از ست دادیم و 92 تن دیگر از منسوبین امنیت ملی افغانستان مجروح شدند”.

“صدها هزار از اتباع ما اعم از مرد، زن و اطفال مستقیماً قربانی این پدیدهء زشت بین المللی می باشند”.

داکتر رسول در پایان سخنان خود به ماهیت پیچیدهء مشکل مواد مخدر اشاره نموده و بر ضرورت تلاش های همنوا و چند جانبه علیه مواد مخدر تاکید کرد.

آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار