افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 10 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

وزیر خارجه تركيه با ربانی دیدار کرد

ربانی

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان با مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه جمهوري ترکیه ملاقات كرد. در این ديدار، ابتداء صلاح الدين رباني مراتب تسلیت و همدردی خود و مردم افغانستان در رابطه به حمله تروریستی اخير در استانبول را به وزير امورخارجه تركيه ابراز داشته اظهار داشت که افغانستان به حیث یک کشور قربانی تروریزم، در صف اول مبارزه با اين پديده قرار داشته و مبارزه مشترك با آن را يك ضرورت جدي مي داند. متعاقبا مولود چاوش اوغلو از پیام همدردی وزیر امور خارجه افغانستان تشکری نمود.

صلاح الدين رباني همچنان پيرامون اوضاع امنيتي اخیر در کشور و کشته شدن ملا اختر محمد منصور سر دسته گروه طالبان در آنسوي خط ديورند و جانشینی ملا هبت الله صحبت نموده افزود: “گروه طالبان پس از شكست در حملات بهاري و كشته شدن سردسته شان، به گروگان گيري و كشتار وحشيانه غيرنظاميان حتا در ماه مبارك رمضان در شاهراه ها رو آورده اند.” وزیر امور خارجه افغانستان در رابطه با خبري كه اخيراً در برخي رسانه ها مطرح شده كه گويا ترکیه و ایران به دنبال ثبت مثنوی معنوي مولانا جلال الدین محمد بلخی به عنوان میراث فرهنگی هر دو کشور در یونسکو مي باشند، طالب معلومات شد؛ اما وزير امورخارجه ترکیه از اين موضوع اظهار بی اطلاعی نموه و به مسئولین بخش هدایت داد تا موضوع را پيگيري كرده و پیشنهاد و ملاحظه افغانستان به عنوان زادگاه مولانا جلال الدين محمد بلخي را در اين زمینه در نظر بگیرند.

سپس مولود چاوش اوغلو وزير امورخارجه جمهوري تركيه، همکاری های منطقوی را به خاطر حل مشکل تروريزم مهم خوانده و اظهار داشت كه قرار است که در آینده نزدیک، جهت گفتگوهای بیشتر به كابل سفر نماید. در اين ملاقات، روی همکاری هاي دوجانبه ميان هر دو کشور و همچنان روی اشتراک فعال و حمایت همه جانبه جمهوري ترکیه از افغانستان در کنفرانس سران ناتو در وارسا و همچنان كنفرانس بروكسل نیز صحبت شد که وزير امورخارجه جمهوري ترکیه، از حمایت كشورش اطمنان داده و اظهار داشت که ترکیه همیشه در كنار افغانستان خواهد ماند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار