افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 5 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

وزیر امور داخله: علت سقوط برخی از شهرها توطئه های تازه پاکستان است

در موجی از نا امنی ها و سقوط برخی از شهرها و ولسوالی ها به دست طالبان در یک ماه اخیر، وزیرداخله از توطئه هایی در برابر افغانستان پرده بر می دارد که از سوی پاکستان و برخی کشور های دیگر همسایه در حال عملی شدن است.

 

نورالحق علومی وزیر امور داخله که در مجلس استجوابیه مشرانو جرگه سخن می زد علت سقوط برخی از شهرها و ولسوالی ها به دست مخالفان مسلح دولت را توطئه های تازه پاکستان خواند.

 

اکمال گروه های تروریستی از سوی پاکستان، فرستادن آنها به بهانه انجام عملیات های نظامی در سرحدات دو کشور و لشکر تازه یی که مشمول جنگجویان چیچنی، عرب، پاکستانی و ازبیکستانی هستند از تلاش های تازه برای به بحران کشانیدن افغانستان است.

 

وی گفت:

 

“آرام نه نشستن مراکز تروریستی که در همسایه گی مان قرار دارد و هیچگاه آرام نه نشستن سبب سقوط برخی از شهر های ما شده است.

 

امروز نه تنها که جنوب، شرق، شمال و غرب کشور زیر تهدید ها قرار دارد بلکه یک لشکر تازه که مشمول چیچنی، عرب، پاکستانی، ازبیکستانی و ترکستان شرقی است تلاش شده است دیگر هم تلاش شده تا این تربیه شده گان را به افغانستان بفرستند تا یک دستاورد داشته باشند و به اهداف شان برسند.”

 

آقای علومی به دست هایی که در درون کشور با استخبارات کشور های بیرونی کار می کنند بار دیگر اشاره کرد.

 

این در حالیست که هفته گذشته مقام های امنیتی در عکس العمل به آنچه از سوی نماینده گان مردم در ولسی جرگه ضعف استخباراتی، نبود تجهیزات و هماهنگی میان نیروهای امنیتی گفته شد، مقام های امنیتی را به مجلس عمومی ولسی جرگه فرا خواندند، اما نشست سری اعلام شد.

 

روز گذشته در مشرانو جرگه نیز خواست مقام های امنیتی همین مساله بود، اما از سوی اعضای این جرگه پذیرفته نشد و محمد علم ایزیار که رهبری هیأت اداری این جرگه را بر دوش داشت فیصله کرد تا مقام های امنیتی به پرسش های اعضای این جرگه به گونه علنی پاسخ دهند.

 

وی گفت:

 

“ضعف هایی که وجود داشته است پاسخ دهید و این خواست مجلس است تا سخنان تان به گونه علنی باشد.”

 

بر اساس فیصله مشرانو جرگه باید مشارو شورای امنیت ملی، سرپرست وزارت دفاع و رئیس عمومی امنیت ملی روز شنبه به مجلس استجوابیه این جرگه حضور می یافتند و در پیوند به سقوط برخی از شهرها و ولسوالی ها به این جرگه پاسخ می دادند.

 

اما این مقام ها معاونان شان را به این مجلس فرستاده و تنها وزیر امور داخله به مجلس استجوابیه برای پاسخگویی حضور یافت.

 

با این همه وزارت دفاع افغانستان هشدار می دهد که به دشمنان مردم افغانستان که در تلاش به بحران کشانیدن افغانستان هستند اجازه دست یافتن به اهداف شان را نخواهد داد.

 

عبدالخالق سروری معاون این وزارت نیز به توطئه های از سوی کشور همسایه اشاره می کند و تاکید می ورزد که پاکستان به اهدافش در افغانستان دست نخواهند یافت:

 

“اگر امروز یک اردوی باز دارنده می داشتیم هیچ کشور در امور ما مداخله نمی توانست، اما امروز استخبارات پاکستان عملاً در امور ما مداخله می کند.”

 

معاونان شورای امنیت ملی افغانستان و ریاست عمومی امنیت ملی که مجلس استجوابیه مشرانو جرگه حضور یافتد، ادعا ها در ارتباط به ناهماهنگی و موجودیت ضعف در سکتور امنیتی را بی اساس می دانند و اطمینان می دهند که رئیس جمهور غنی دستور عملیات بیشتر به هدف مهار فعالیت مخالفین مسلحداده است.

 

این مقام ها از راه اندازی عملیات های تازه که قرار است در چهارده ولایت شمال و جنوب کشور که بیشتر حضور جنگجویان خارجی محسوس است سخن می زنند و می گویند که این عملیات ها بخصوص در قندز تا زمانی ادامه خواهد داشت که تمامی این جنگجویان نابود شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار