افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه 2 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 9 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

وزیر اطلاعات و فرهنگ: همه افغان ها در تأمین امنیت سهم بگیرند

 

عبدالباری جهانی وزیر اطلاعات و فرهنگ این اظهارات را روز گذشته در نشستی تحت نام سهم جوانان در تأمین صلح و امنیت بیان کرد.

 

 

 

 

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان نقش جوانان را در تامین صلح و امنیت مهم می داند.

 

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با توجه به اینکه نا امنی های جاری در کشور بیشتر به جوانان صدمه می رساند می گوید که نقش جوانان در تامین صلح باید نادیده گرفته نشود.

 

عبدالباری جهانی وزیر اطلاعات و فرهنگ این اظهارات را روز گذشته در نشستی تحت نام سهم جوانان در تأمین صلح و امنیت بیان کرد.

 

آقای جهانی گفت که مسوولیت همه افغان هاست که در تأمین امنیت سهم گیرند بخصوص جوانان می توانند دراین بخش نقش مهمی را ایفا کنند:

 

“در افغانستان تأمین امنیت وظیفه همه است و ما جوانان را بخاطری در پروسه مهم می دانیم چون به تکنالوجی جدید بلدیت دارند و همین اشخاص در بخش تأمین صلح درست همکاری کرده می توانند هم جوان هستند و هم اکثریت و در بخش آبادی وطن حصه می گیرند.”

 

در این نشست شماری از استادان اکادمی علومی، مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ و ده ها تن از جوانان اشتراک داشتند.

 

در این نشست گفته شد که پنجاه و شش فیصد نفوس افغانستان را جوانان تشکیل می دهند اما در بخش های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و انکشافی برای آنان سهم کمتر داده شده است.

 

آنها می گویند: اکثریت افراد که حملات انتحاری و انفجاری را انجام می دهند جوانان بوده و بیشتر نیروهای امنیتی کشور را نیز جوانان تشکیل می دهند، یعنی آنان در خط مقدم جبهه قرار دارند.

 

اشتراک کنندگان در این نشست تأکید کردند که حکومت باید برای جوانان برنامه های خوب و آموزنده را تنظیم کند تا آنان بتوانند جامعه را بطرف صلح و ثبات هدایت کنند.

 

جوانان می گویند: حکومت بخاطر یکپارچگی جوانان برنامه های لازم ندارد اما به باور آنان اگر به طبقه جوان موقع داده شود کارکرد های خوبی را در راستای پیشرفت کشور انجام خواهند داد.

 

عمران ذکریا یکی از این جوانان گفت:

 

“جوان یک نیروی پُر قدرت است که دولت می تواند از قدرت و نیروی جوانان در آوردن صلح و تأمین امنیت استفاده کند، می بینیم دولت قسمی که لازم است به جوانان کاری نکرده به دولت لازم است که به اساس یک میکانیزم بر جوانان در داخل چوکات دولت وظیفه فراهم کند همین جوانان هستند که بخاطر نبود وظیفه به صفوف مخالفین می پیوندند.”

 

در این حال کارشناسان می گویند، بسیاری از جوانان بخاطر بیکاری و مشکلات اقتصادی مجبور می شوند که بجای همکاری با حکومت با مخالفان مسلح دولت بپیوندند.

 

آنان تأکید می کنند که حکومت باید بخاطر بهبود زندگی جوانان و نقش آنان در تأمین صلح و ثبات برنامه های خوبی را تنظیم کند و از نیرو و توانایی آنان به گونه درست استفاده کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار