افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 5 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

وزیران قبلی هنوز هم حقوق می گیرند

حامد کرزی رییس جمهور پیشین قبل از پایان ماموریتش به اداره امور و دبیرخانه شورای وزیران دستور داده که حقوق و امتیازات شماری از مقام های حکومت را پس از پایان دوره کارشان نیز پرداخت کند. با این حساب اکنون مشاوران و وزیران مشاور و مشاوران ارشد دوره نخست حامد کرزی که در حال حاضر خانه نشین هستند ماهانه حدود پنجاه درصد معاش یعنی 2500 دالر و مشاوران دور دوم حکومت کرزی 4000 دالر معاش داده می شود. حکم حامد کرزی چقدر منطقی و قانونی بوده است و از لحاظ اقتصادی چقدر قابل دفاع می باشد؟

 

پرتو نادری نویسنده و پژوهشگر در برنامه «فراخبر» گفت: اگر کارکرد دولت کرزی در طول دوازده سال گذشته مورد بررسی قرار بگیرد چنین موارد فراوانی دیده می شود. شاید حتی یگانه زمامدار در افغانستان بوده که د راین قرن اخیر که ما گاهگاهی قانون اساسی داشتیم بیشتر نقض قانون اساسی کرده است. تصور بر این است که حامد کرزی بیشتر زیر تاثیر آن حلقه مافیایی بوده که به دورش حلقه شده بود و شاید هم در آخرین روزها خواسته نوعی حاتم بخشی کند و از کیسه خلیفه ببخشد. این نوعی ستم بزرگ به مردم افغانستان است. این حکم در موقعیتی داده شده است که وزیر مالیه از وضعیت ناگوار بودجه در افغانستان شکایت داشت.

 

وی این حکم و اجرا شدن آن را ظلم به مردم افغانستان و خوردن حق آنان قلمداد کرد و عنوان کرد: در کشورهایی که هنوز تفکر شهروندی وجود ندارد رهبران آن هر کاری انجام می دهند از عکس العمل مردم هراسی ندارند. نهادهای مدنی و احزاب سیاسی و روشنفکران افغانستان باید آنقدر به تعقیب این موضوع بپردازند که اشرف ناگزیر از این شود که این حکم را منحل بسازد. در غیر این صورت این موضوع به یک قاعده تبدیل می شود و هر پنج سال، انبوهی از انگلها در جامعه پدید می آیند که از خون مردم افغانستان تغذیه می کنند.

 

نادری ادامه اجرای این حکم را به ضرر اقتصاد کشور دانست و گفت: در وضعیتی که ما به دفاع این سرزمین نیاز داریم و نیروهای ناتو از این کشور بیرون آمده است. ما چقدر سرباز و نیروی نظامی داشته باشیم که پشت دروازه خانه هر مشاور بیکار بایستد. مشاورانی که من در اطراف رییس جمهور دیده بودم افرادی بودند که هیچ چیزی بارشان نبود و تعجبم از این بود که آنها در سرشان چه دارند که این همه امتیاز از رییس جمهور می گیرند. امتیازهایی مثل معاش 2500 دالری، پاسپورت سیاسی، بیمه و محافظ آن هم در زمانی که دوره کاری اش به پایان رسیده است و بیکار است. این افراد دیگر چه نیازی به کار کردن دارند. بسیاری از آنها اهل کار هم نیستند. از آن یکصد و ده مشاوری که رییس جمهور داشت تنها چندنفربودند که موثر بودند.

 

وی در پایان گفت: به تعویق افتادن اعلام کابینه امیدواری را در نزد مردم و در ذهن آنها پایین آورده است. امیدوارم که این دولت اراده ای قوی داشته باشد و وسایل و افزار مبارزه را در برابر این مسایل بسازد. اگر اشرف غنی این موضوع را اجرایی بسازد به یک قاعده تبدیل می شود و در دور بعد مشاوران و وزرای این حکومت هم این امتیازات را می خواهند و نوعی مسابقه رفتن به ارگ آغاز می شود. این تبعیضی بسیار ناروا درمورد کارمندان افغانستان است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار