افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 4 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

وزیران خارجه و مالیه، شان و منزلت مردم افغان را حفظ نکردند!

ولسی جرگه

 

وزرای مالیه و خارجه در نشست مجلس تنها نگرانی خود را از جهت کاهش کمک ها به دولت افغانستان از سوی کشورهای کمک کننده بیان داشتند و هیچ اشاره ای به برنامه های مربوط به بازگشت این مهاجران نکردند!

 

وزیران خارجه و مالیه در نشست مجلس چنان از کاهش کمک های بین الملل نگران شده اند که از کشورهای اروپایی خواستار بازگشت مهاجران شده اند.

 

پذیرش مهاجرین از سوی دولت افغانستان در حالی صورت گرفته است که ناامنی ها همچنان تشدید شده است و دولت هیچ برنامه ای برای بازگشت ندارد و درخواست بازگشت تنها به دلیل افزایش کمک ها است.

 

افغانستان پس از کشور سوریه بیشترین تعداد مهاجران در اروپا را دارد و با آغاز بحران مهاجرت، نزدیک به 250 هزار تن راهی کشورهای اروپایی شدند و اکنون بیش از هفت میلیون و 200 هزار افغانستانی در مهاجرت به سر می برند.

 

ناامنی، بی کاری، جنگ و … از دلایلی است که از تحصیل کرده تا مردم روستاهای افغانستان را برآن داشته است که با به خطر انداختن جان خود به سوی سرزمین های امن سفر کنند و اکنون بیشتر کشورهای اروپایی با بحران مهاجرت مواجه شده است.

 

در این میان تنها عالمی بلخی، وزیر مهاجرین و عودت کنندگان عنوان کرده است:” دولت افغانستان در کنفرانسل بروکسل با کشورهای کمک کنندگان بر سر موضوع مهاجران افغانستان معامله نمی کند”.

 

اگر در افغانستان زمینه زندگی امن و کار فراهم بود، اکنون میلیون ها افغانستانی در دیگر کشورها با مشکلات فراوان در بی سرنوشتی به سر نمی بردند و این نگاه صرف پولی از سوی مقاماتی که وظیفه حمایت از هر افغانستانی را دارد حقیقت تلخی است کشور مملو از مقامات بی کفایت است.

 

و تنها مقام نگرانِ سرنوشت مهاجران افغانستان، وزیر عودت کنندگان و مهاجران است که وی نیز اگر هماهنگ با سیاست دولت وحدت ملی نباشد در آینده ای نزدیک باید شاهد جابه جایی وی باشیم و یا به مانند دیگران در سیاست این دولت حل خواهد شد.

 

از سوی دیگر، اقدامات حکومت وحدت ملی برای بازگشت مهاجرت فقط معطوف به مهاجران از قوم پشتون می باشد و نمونه حاضر آن، شهرک مهاجران در منطقه آب باریک پایتخت است که بر اساس اخبار تنها به منظور اسکان پشتون های مرزی پاکستان ایجاد شده است.

 

عالمی بلخی نیز که تن به امضای توافقنامه ایجاد چنین شهرکی در جهت جابجایی های پشتون ها در مناطق غیر پشتون نشین داد، جبری بود که در صورت امتنا از سوی عوامل غربی و مقامات به قوم گرایی محکوم می شد.

 

و حال با این سیاست دولت که ریشه های آن از دوره کرزی قوت گرفت، منفعت خود را تنها بر دریافت کمک های بیشتر از جامعه جهانی استوار کرده است و قربانی شدن هزاران تن دیگر به مانند کشته و آواره شدن میلیون مردم افغانستان برای رییس جمهور و دولتمردان دارای اهمیت است؟

 

کشورهای میزبان مهاجران افغانستانی صراحتا اعلام کرده اند که نمی توان همزمان به دولت و مردم افغانستان کمک کرد و در نبود برنامه ای از سوی حکومت وحدت ملی، این کمک ها در کشورهای میزبان مصرف می شود.

 

به همین منظور مقامات به تکاپو افتاده اند تا تمامی کمک ها را به هر طریقی جذب کنند و صرفا از بازگشت آبرومندانه مهاجران سخن می رانند.

 

افغانستانی با حکومت طالبانی باب طبع پاکستان است و غرب طی صدها سال به دنبال قومی مطیع مانند پشتون ها برای حکومت هستند و در این میان کشوری که متشکل از قومیت های مختلف است با بازیچه قرار گرفتن در دست بیگانگان، همواره به نابودی هم کمر بسته اند.

 

حال که دیگر کشورهای اروپایی مسئله مالی و امنیتی را جایگزین نگاه بشردوستانه خود کرده است، این وظیفه دولت افغانستان است که با حفظ شان و منزلت مردمان سرزمین خود در پی گرفتن بهترین تصمیم باشد.

 

وزیر خارجه و وزیر مالیه افغانستان باید به جای معامله با سرنوشت مهاجران باید با اقتدار عنوان می کردند که افغانستان امکان پذیرش این تعداد از مهاجران را ندارند تا کشورهای میزبان به دنبال راهی منطقی تر و انسانی تر برای مهاجران باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار