افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 12 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

وزیران جدید مایوس کننده هستند

از ارگ خبر می رسد که دوشنبه اعضای کابینه به مجلس نمایندگان معرفی می شود. اشرف غنی در کنار این خبر وعده های فراوان دیگری به مردم داده است. اما پرسش اینجا است چقدر شایسته سالاری و تخصص برای تعیین اعضای کابینه در نظر گرفته شده است و چقدر وعده های جدیدی که رییس جمهور داده است تحقق می یابد؟

 

احمد شاه رمضان عضو مجلس نمایندگان در ارتباط با وعده هایی که رییس جمهور داده است گفت: متاسفانه مردم از رییس جمهور ناامید شده اند، چون هیچ کدام از وعده هایی که داده بود عملی نشد. به خاطر این موضوع مردم هیچ وقت باور ندارند که حرفهایی که اشرف غنی در رسانه ها می گوید حقیقت است و آن را نمی شوند. در این سه ماهی که از حکومت می گذرد حتی نتوانست کابینه خود را بسازد. در موضوع کابل بانک هم چند نفرغریب، مسکین و بیچاره را به زندان انداخت و غاصبان قدرتمند آزادانه زندگی می کنند. وعده های رهبران ما نوعی عوام فریبی بود که به صدر قدرت بیایند و بعد از آن همه چیز را رها کنند.

 

وی رییس جمهور و رییس اجرایی را فاقد توانایی و شایستگی برای انجام امور حکومت دانست و افزود: اگر رییس جمهور توانایی اداره مملکت را ندارد، بهتر است آبرومندانه استعفای خود را بنویسد و ذکر کند کارهایی که از من می خواهید زیاد است من استعفای خود را می دهم. از مردم بخشش بخواهد و از سمتش کنار برود و باردیگر مجلسی دیگر و حکومت دیگری در افغانستان ایجاد شود که بتواند خواسته های مردم را که زیاد هم نیستند برآورده سازد.

 

رمضان وحدت ایجاد شده میان دو رهبر حکومت وحدت ملی را پوشالی قلمداد کرد و گفت: میان داکتر عبدالله و داکتر اشرف غنی اعتمادی وجود ندارد. اگر این اعتماد وجود داشت در طی سه ماه و نیم کابینه تشکیل می شد، اگر این اطمینان وجود می داشت در این مدت تصمیمی صحیح در مقابل اعتراضات مردم افغانستان می گرفتند. در حال حاضر مجلس نمایندگان هم برای یکسال دیگر تمدید شده است. این هم غیر قانونی است. به خاطر این عدم اعتماد و کشمکش های سیاسی این دو نفر، تمام کارهای افغانستان به تعویق افتاده است و مردم افغانستان هم در دنیا زیر سوال رفته اند.

 

وی با توجه به اینکه زمان اعلام اعضای کابینه هم زمان با زمان مرخصی اعضای مجلس شده است، نمایندگان را موظف به تاخیر مرخصی دانست و گفت: حکومت در تلاش است روز دوشنبه کابینه ای که تعیین کرده است را به مجلس معرفی کند. پارلمان افغانستان به خاطر مردم افغانستان می توانند زمان مرخصی خود را به تاخیر بیندازند و اعضای کابینه را بررسی کنند.

 

این نماینده مجلس با توجه به اخباری که از فهرست اعضای کابینه منتشر شده اظهار کرد:کابینه ای که آنها قرار است معرفی کنند کابینه ای متخصص نیست. تجربه کاری هم ندارد. هیچ وزیری متناسب با رشته اش در وزرات مربوطه تعیین نشده است. به طور مثال فردی که در رشته علوم سیاسی درس خوانده است مگر می تواند وزارت مالیه را اداره کند؟ کسی که اقتصاد خوانده باشد مگرمی تواند پولیس را اداره کند؟ ده ها نمونه دیگر اینگونه در کابینه ای که قرار است معرفی شود وجود دارد. یکصد و چند روز از حکومت می گذرد و کابینه اینطور مایوس کننده معرفی می شود. مجلس نمایندگان باید قاطع بایستند و به این وزیران رای اعتماد ندهند تا این یکصد و چند روز، تبدیل به دوصد و چند روز شود و افراد بهتری معرفی شوند. کسانی بیایند که در وزارت مربوطه تخصص داشته باشند، تجربه کاری داشته باشند و برای مردم صادقانه کار کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار