افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 2 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

وزیران جدید زیر ذره بین جاسوسهای آمریکایی!

الحمدالله که بالاخره بعد از هشت ماه کابینه ی دولت وحدت ملی تشکیل شد و وزیران هر کدام راهی وزارتخانه ی مربوطه ی خود شده اند ولی یک نکته را نباید فراموش کنند که همیشه زیر ذره بین سازمان های جاسوسی غرب هستند.

 

سیزده سال حکومت کرزی با یکصد وزیرش اثبات کرد که مقام های بلندپایه ی افغانستان همیشه تحت نظر وسایل جاسوسی کاخ سفید هستند تا مدارک مورد نیاز برای سکوت کردن درباره مسایل حساس و مهم را ناخواسته در اختیار غرب قرار دهند تا با داشتن نقطه ضعف هیچگاه توان مخالفت نداشته باشند.

 

البته این جاسوسی مختص وزیران و متنفذین نیست بلکه در ادامه جاسوسی های کاخ سفید از مناطق مختلف کشور که معمولا بصورت پنهانی صورت می گیرد، مدتها است نظامیان آمریکایی دست به جاسوسی علنی و آشکار از زندگی مردم افغانستان زده اند.

 

شواهد موجود نشان می دهد در پایگاه های خارجی که برخی وجود آنها را برای ثبات افغانستان ضروری می داند، بالون های جاسوسی وجود دارد که مقامات خارجی از طریق آنها همه فعالیتهای منطقه را تحت نظر دارند.

 

این بالونها که چشمان خارجیها محسوب می شود، مجهز به چند دوربین و میکروفون هستند که می توانند تصویر و صدا را به طور زنده ارسال کنند و تا ده روز در آسمان به حرکت خود ادامه دهند. به همین دلیل این بالون ها فناوری مهمی برای نظارت و اطلاعات آمریکا محسوب می شوند.

 

اما واقع مطلب این است که نفوذ این بالونهای جاسوسی در آسمان کشور، حتی زندگی خصوصی مردم را تحت تاثیر قرار داده به حدی که بسیاری از مردم ساکن در حوالی پایگاه های نظامی، نگران نظارت زندگی خود توسط خارجی ها هستند.

 

شما تصور کنید در شبهای گرم تابستان در پشت بام خانه خوابیده اید یا خانواده شما در صحن سرای خانه سرگرم کارهای منزل می باشند، بعد یک دوربین با کیفیت اچ دی تمام اتفاقات خانه شما را برای نظامیان خارجی بصورت آنلاین ارسال کند. آیا این تجاوز به حریم خصوصی زندگی دیگران نیست؟

 

نگرانی زمانی حاصل می شود که قرار است بعد از خروج نظامیان خارجی از افغانستان، این بالونهای جاسوسی آمریکا در کشور ما باقی بماند. دلیل آمریکاییها برای استفاده از این تجهیزات جاسوسی مدرن، مقاصد امنیتی است و می گویند برای یافتن فعالیت شبه نظامیان از آنها استفاده می شود.

 

ولی اثبات شده که این بالون ها هیچ تاثیری بر میزان امنیت نداشته و حتی امنیت از زمانی که این بالون ها در آسمان افغانستان پدیدار شده اند، بدتر هم شده است.

 

مقامات نظامی آمریکا مدعی شده اند ماموریت این بالونها در راستای نیازهای شدید نظامی برای یافتن فعالیت شبه نظامیان مسلح است. اما نکته جالب اینجا است که با وجود این همه امکانات نظارتی پیشرفته، باز هم مردم بی دفاع و کودکان غیر نظامی در حملات هوایی خارجی ها کشته می شوند!!!

 

پس اگر این همه تجهیزات و تشکیلات مدرن حاصلش کشته شدن اطفال و زنان به جای طالبان است، بهتر است که دولت این بالون ها را از آسمان کشور حذف کند.

 

متاسفانه ابزارها و روش‌هاي جاسوسي همیشه در همه جا وجود داشته و جزيي از زندگي روزمره انسان بوده اند از طبيعت پيرامون گرفته تا “لوازم آرايشي” و پوشاک، همگي اين روزها مورد استفاده “سرويس‌هاي اطلاعاتي و جاسوسي غرب ” قرار مي‌گيرند تا همه چیز را در کشور ما تحت کنترل داشته باشند.

 

این روزها حتی به صخره ها و جعبه های پلاستیکی نیز نمی توان اطمینان کرد. خارجی ها تجهیزاتی در آنها نصب کرده اند که در واقع براي عکاسي، ثبت و انتقال داده طراحي شده بودند. حتی سازمانا “سيا” از طريق تلويزيون جاسوسي مي‌کند. وقتي مردم فيلمي را از مرکز “Netflix “، روي تلويزيون دانلود مي‌کنند بايد مراقب نيروهاي امنيتي و جاسوسي باشند، زيرا ممکن است، از آن طرف تلويزيون تماشا ديده شوند.

 

“ديويد پترایوس”، “رييس سابق سيا” اذعان کرده است، با استفاده از نرم‌افزارهاي اينترنتي متصل به هم که توسط اپليشکن‌هاي مرکزي کنترل مي‌شوند مي‌توان از طريق تلويزيون حريم خصوصي افراد را شکست.

 

دولتمردان جدید الورود به وزارتخانه ها از خودکار و چراغ قوه قاتل هم غافل نباشند. خودکار سمي که داراي سوزني می باشد که به هيچ عنوان قابل شناسايي نيست و در صورت تماس وارد پوست شده و فرد را در چند دقيقه مي کشد. و چراغ قوه ای که داراي گلوله کوچکي بوده که پس از شليک وارد پوست شده و سپس زهر آن آزاد مي‌شود.

 

اینها تنها بخشی از وسایل جاسوسی غرب در افغانستان است. آیا با این موارد باز هم می توان گفت آمریکاییها آرامش را برای ما به ارمغان آورده اند؟ آیا حاصل حضور سیزده ساله آنها در افغانستان چیزی جز سلب آرامش از زندگی ما بوده است؟

 

تمامی این موارد نشان می دهد که دولت فعلی باید یک موضوع مقتدرانه تری نسبت به دولت قبلی درباره این نحوه ی جاسوسی های آمریکا داشته باشد تا این همه خودسری نیروهای خارجی کاهش یابد. البته اگر اشرف غنی بخواهد نسبت به دولت کرزی بهتر باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار