افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 23 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

وزرای رد و تایید شده از واشنگتن تا تهران

درست یک روز مانده به سفر اشرف غنی و عبدالله و هیات بلند بالای همراه شان به واشنگتن برای چکر زنی از خزانه ملی، لیست وزرای پیشنهادی به پارلمان فرستاده شد که مورد انتخاب نهایی نمایندگان مردم قرار گیرد.

 

با گذشت قریب به یک ماه از این سفر، این بار رییس جمهور به همراه 70 مهره ی خرد و کلان فرمایش شده بار دیگر عازم سفر شد اما این بار به مقصد تهران و درست یک روز مانده به سفر، لیست وزرای باقی مانده برای پارلمان رای اعتماد گرفتند.

 

وزرای پیشنهادی اصلی که پس از لیست اولیه نامزد وزرای قربانی به طور دسته جمعی و فله ای و گله ای از صحن علنی مجلس نمایندگان به وزارتخانه ها راه یافتند میان دو سفر مهم و حساس کابل به واشنگتن و کابل به تهران تایید قدرت های شرق و غرب را از آن خود کردند.

 

گرچه تلاش های سران حکومت وحدت ملی چنین می نمود که برای تهیه و تبیین و تعیین و تثبیت افراد در مسوولیت ها وقعی به مطالبات کشورهای همسایه نمی نهند اما این دو سفر در آستانه اعلام و آستانه تایید صلاحیت وزرای باقی مانده همه چیز را افشا کرد.

 

بارها و مکررا ادعا شده بود که وزرای رد صلاحیت شده یا وزرای تایید صلاحیت شده و نهایتا وزرای رای اعتماد گرفته، گذشته از هزینه های جانبی اجتناب ناپذیری که می بایست مورد حمایت یک یا چند دولت ذی نفوذ در افغانستان باشند که به همین زودی مصداق یافت.

 

نامزد وزرای پیشین که درست یک روز پیش از سفر اشرف غنی به چین معرفی شده بودند با فیلتر سفت و سخت پارلمان و ریزبینی در اسناد و مدارک ارایه شده مواجه شدند تا ردپای دالرها کمرنگ شود اما نامزد وزرای پسین به لطف تهران و واشنگتن مانعی در برابر خود ندیدند و حتی اسناد ترک تابعیت برخی از آنان مورد ابهام است.

 

فیروز الدین فیروز، سید حسین عالمی بلخی، صلاح الدین ربانی، نورالحق علومی، داوود شاه صبا، نصیر احمد درانی، فیض محمد عثمانی و رحمت الله نبیل که به سختی توانستند از فیلتر پارلمان برای وزراتخانه های مربوطه بگذرند در جریان سفر کابل به پکن میزبان کمیسیون های تخصصی مجلس شده بودند درحالی که…

 

درحالی که بصیر احمد عثمانی، اسدالله حنیف بلخی، فریده مهمن، اسدالله ضمیر، همایون رسا، عبدالباری جهانی، سعادت منصور نادری، نسرین اوریاخیل، دلبر نظری، سلامت عظیمی، محمود بلیغ، محمدالله بکتاش، عبدالبصیر انور، محمد گلاب منگل، عبدالرزاق وحیدی و عبدالستار مراد در جریان سفرهای کابل به تهران و کابل به واشنگتن منتخب شدند. خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل…

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار