افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 6 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

وزرای بی کفایت به مجلس عمومی کشانده می شوند!

 

اعضای مجلس نمایندگان به دنبال مصرف نشدن بخش عمده بودجه های انکشافی تعدادی از وزارت خانه ها در سال 1389 تصمیم گرفته اند که روز شنبه هفته، آینده تمامی وزرا و سرپرستان وزارت خانه ها را به منظور بررسی عملکرد آنها به مجلس عمومی دعوت نمایند.
این در حالیست که هفته گذشته، نمایندگان مجلس تنها بر استیضاح وزیر مالیه تاکید داشتند و قرار بود روز یک شنبه، وزیر مالیه در مجلس عمومی استیضاح شود، اما این امر به دلیل تجدید نظر اعضای مجلس صورت نگرفت.
با این حال در جلسه روز دوشنبه مجلس نمایندگان، تصویب شد تا تمامی وزرا و سرپرستان وزارت خانه هایی که نتوانسته اند حداقل 40 درصد از بودجه های انکشافی شان را به مصرف برساند باید در مجلس نمایندگان حضور پیدا کرده به سوالات نمایندگان پاسخ گویند.
اعضای مجلس نمایندگان تاکید دارند که وزاری وزارت خانه هایی که کمتر از 40 در صد بودجه انکشافی شان را به مصرف رسانده اند، باید استیضاح شوند.
به باور نمایندگان مجلس، وزارت خانه هایی که کمتر از چهل در صد بودجه انکشافی خود را به مصرف رسانده اند، مخالف قانون اساسی کشور عمل کرده و به همین دلیل باید از مسئولین این وزارت خانه ها سلب صلاحیت شود و از وزارت خانه ها یی که بالاتر از 40 درصد بودجه خود را به مصرف رسانده اند، تقدیر صورت گیرد.
اعضای مجلس نمایندگان می گویند: وزرایی که نتوانسته اند بودجه انکشافی خود را به مصرف قانونی برساند، علاوه بر سلب صلاحیت، باید به لوی سارنوالی معرفی شوند.
با این حال، برخی از نمایندگان معتقدند که خود لوی سارنوالی که باید مجری قانون در کشور باشد، کمتر از 11 در صد از بودجه انکشافی خویش را در سال 1389به مصرف رسانده است.
این نمایندگان می گویند: در شرایطی که ارگان قضایی کشور، خود خلاف قانون عمل کرده، چگونه می تواند به تخلفات سایر ارگانها رسیدگی نماید؟
تصمیم اعضای نمایندگان مجلس مبنی بر حضور تمامی مسئولین وزارت خانه ها در مجلس عمومی در حالی صورت می گیرد که قرار بود روز شنبه21 دلو هفته آینده، نایب دوم مجلس انتخاب گردد.
اما انتخاب نایب دوم مجلس نمایندگان به دلیل فراخوانی وزیرا در جلسه عمومی، به مدت دو هفته دیگر به تعویق افتاد.

 

 

 

آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار