افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 14 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

وزرایی روی نیمکت های ذخیره !

با گذشت بیشترین زمان انتظار برای معرفی و تکمیل تیم کاری حکومت وحدت ملی سرانجام لیستی معرفی شد که بیشتر مایه یاس نمایندگان در خانه ملت شد تا دلگرمی آنان از پول های بادآورده ای که باد نمی برد!

 

لیست نمایشی و کاملا نامتجانس و ناهمگون تیم های تحول و تداوم و اصلاحات و همگرایی برای معرفی برخی افراد در بعضی سمت های نامانوس و نامناسب و نیز عدم رعایت تناسب و مساوات برای اقوام مختلف و ولایات گوناگون به کنار؛ چالشی بزرگتر افکار عمومی را درگیر خود ساخته است.

 

همواره فساد اداری و زد و بندهای غیرحرفه ای و مغایر با اخلاق اسلامی و انسانی در دادن رای اعتماد یا عدم آن چه در مجلس نمایندگان و چه در مجلس سنا مشهود و محسوس بوده است اما اینک گل بود و به سبزه نیز آراسته شد.

 

در واقع رایزنی ها و تجمیع نظرات برای توافق روی گزینه های روی نیمکت ذخیره هر یک از دو تیم که منتظر رد لیست اصلی معرفی شده هستند تا پای بر خوان گسترده ارگ بگذارند هم طمع وکلای شورای ملی را دوچندان ساخته است و هم بیتابی افراد ذخیره را.

 

به عبارتی دیگر، این روزها با پول هایی که بادآورده اما باد نمی برد حساب های بانکی بسیاری از اعضای پارلمان و سنا هم از سوی وزرای اولیه پیشنهادی و هم از سوی وزرای ثانویه احتمالی پیشنهادی که در صف انتظار هستند پر و خالی می شود.

 

حق کابینی که کابینه بنابر قانون نانوشته رشوت خوری در افغانستان ملزم به پرداخت آن شده است در واقع بیش از پیش بر کمرنگ شدن معیارها و ملاک های تخصص، تعهد، تجربه و توانایی و باالعکس پررنگ شدن زور و زر و زد و بندهای قومیتی و قرابتی دامن زده است.

 

از این رو، پشت درهای بسته و حتی نیمه باز دفاتر و چوکی های وکلا در این روزها زیاد این عبارت را می شنویم که هر چوکی وزارتخانه چند لگ دالر؟! و بدین ترتیب است که دست و دهان برخی اعضای شورای ملی هم در آخور است هم در توبره و هم جیب مردم ملکی.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار