افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 1 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

وزراي سرپرست كرسي ها را تحويل دهند؟!

رييس جمهور كرزي تصميم دارد چهره هاي جديدي را در پستهاي باقيمانده كابينه و نيز دادگاه عالي كشور معرفي كند.با اينكه 2 سال از دور دوم رياست جمهوري كرزي مي گذرد ، اما هنوز هم برخي از وزارتخانه ها از سوي سرپرستان اداره مي شوند و نيز دوره كار اعضاي دادگاه عالي به شمول رئيس اين دادگاه به پايان رسيده است.

سخنگوي رئيس جمهور به رسانه ها گفت كه حامد كرزي تصميم دارد به دنبال تغييرات در تركيب اعضاي كميسيون مستقل حقوق بشر، نامهاي نامزد وزيران، رئيس و دو عضو ديگر دادگاه عالي را به مجلس بفرستد.

وي مي افزايد كه قرار است كميشنري كميسيون اصلاحات اداري و خدمات ملكي نيز به زودي معرفي شوند. هر چند وي درباره نام اين افراد چيزي نميگويد ، اما تأكيد مي ورزد كه اين بار رئيس جمهور كرزي به گونه جدي تصميم گرفته است كه اصلاحاتي را در دستگاه دولت بوجود آورد.

گفتني است كه هم اكنون از 25 وزارت ، 7 وزارت توسط سرپرستان ادارده مي شود. وزارت تحصيلات عالي، صحت عامه، انرژي و آب، امور زنان، عودت و مهاجرين، مخابرات و تكنالوژي، ترانسپورت و هوانوردي از جمله اين وزارتها هستند.

پيش از اين بارها و بارها نمايندگان مجلس از رييس جمهور كرزي خواسته بودند كه كابينه خود را تكميل كند و نامزد وزرا را به پارلمان معرفي كند اما هميشه وعده هايي از سوي حكومت داده شد كه هيچ گاه عملي نشدند.

بخي بر اين باورند كه رد صلاحيت ۱۷ وزير پيشنهادي آقاي كرزي در زمستان سال ۱۳۸۸ از سوي مجلس باعث شد كه رييس جمهور در معرفي بقيه وزيران خود به مجلس ميل چنداني نداشته باشد.

براي نخستين‌بار در پارلمان دور قبلي 17 تن از وزيران كابينه رد شدند و اين موضوع جدال هاي سياسي ـ قومي را به همراه داشت. در آن دور تمام گزينه‌هاي معرفي‌شده از قوم هزاره رأي نياوردند و برخي از چهره‌هاي نامدار و مطرح ديگر نيز با كاهش آراء همراه شدند…دور دوم پارلمان نيز از همان آغاز با تنشهايي ميان حكومت و قوه‌ مقننه همراه بود.

ادامه كار وزارتخانه ها توسط سرپرستان با نگراني هاي زيادي در كشور همراه است.مردم اميدوارند پس از 2 سال وعده هاي رييس جمهور عملي گردد و سرانجام كابينه دولت با حضور چهره هاي جديد و موفق تكميل گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار